E. Marcell öröksége

2013. november 8., 11:52

Ha kellően patinás egy család, a múltja is óhatatlanul terjedelmes, jól dokumentált lesz. Az Esterházyak – még a szerényebb grófi ág is – ilyenek. Családjuk története szegről-végről a magyar történelem, a nemzeti irodalom és most már a hazai képzőművészet része is. Ebből a múltból, családi fotográfiákból és a grófi családoknál az államosítások, kitelepítések ellenére is felgyarapodó tárgyakból alkot E. Marcell, jó érzékkel értve és értékelve át ezt az örökséget.

A kiállítás minden darabja töprengésre késztet. A lován fordítva ülő ősről nem tudjuk, vajon ő mókázik-e, vagy a lovából próbál hülyét csinálni. Az Ugyanaz a nap videoáttűnésén két lányt látunk 1937 májusából: a kilencéves E. Mónikát a majki családi kastély parkjában, és Horváth Erzsébetet, a tizenhét éves cigány lányt, aki Szentgotthárdon épp azon a napon állt a fényképész gépe elé. Két kaszt, mégis csaknem közös sors várt rájuk. Erzsébet 1944-ben halt meg egy náci koncentrációs táborban, Mónikát 1950-ben három évre Kistarcsára internálták. Ma nyolcvanöt évesen Bécsben él.


A művész a több nemzedéket is kiszolgáló családi tárgyakból vagy ötvenet sűrít egyetlen hatalmas fotóba. Kagylókat, matchboxot, műanyag zsebmérleget, marseille-i operabelépőt, üveg hamutartót, kombinált fogót és kalapácsot, radiátorra akasztható párologtatót (a Berger-cégtől), négyrét hajtott magyar zászlót, ezüst keresztelőpoharat, tejfogakat, beszáradt filctollakat, háromperces homokórát (a telefonhívások méréséhez), benzines öngyújtót, kulcscsomót, egy megkezdett levél gyógyszert, függönykarikát (tán jegygyűrűt), hervadt virágcsokrot.

A kijáratnál vitrinben jókora virágláda áll, benne néhány csenevész növénykezdemény: a gyéren nőtt fűszálak közt egy borostyánpalánta. A föld a család majki kastélyából való, jelképes darabjaként a szebb időkben még hatvanezer holdnak. A láda négy oldalán egy-egy szó, a módosított atyai bonmot-val: „Földet vissza nem veszünk.” Beleültetni új növényt tilos, az alkotó szándéka szerint csak ami már gyökeret vert benne, az növekedhet itt. Furcsa magyar parlag ez. Ritka példány: mutyimentes. Becsüljük meg.

(Esterházy Marcell: Vesd össze. Acb Galéria. November 15-ig látogatható.)

Berkó Pál