Drámáztak a Pesti Színházban
Különleges témájú és helyszínű felolvasószínházakkal ünnepelték a Magyar Dráma Napját a Pesti Színházban. Szeptember 19-én délután csurig telt a Pesti Színház, de nem csak a nézőtér, hanem az összes folyosó, zeg-zug, lépcső, kiszögellés, a büfé, az előcsarnok, sőt, az öltözők is.
A tavalyi Magyar Dráma Napján jelenetíró pályázatot hirdetett a Vígszínház Kamaszba zárva címmel. 14 és 21 év közti fiatalok szövegeit várták. 155 pályamunka érkezett, ebből 18 jelenetet találtak érdemesnek arra, hogy a Pesti Színház különböző tereiben, hol egymással párhuzamosan, hogy egymást megvárva, szcenírozott felolvasó-színházi formában eljátsszák a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Forgács Péter rendezésében - írja a
Fidelio.
Este Makk Károly Egymásra nézve című filmjének színpadi adaptációját mutatták be, szintén felolvasószínházként. A film Galgóczi Erzsébet Törvényen belül című kisregénye alapján készült 1982-ben. Cannes-ban elnyerte a kritikusok különdíját, itthon pedig betiltották. A történet szerint Szaláncky Éva újságírót szenvedélyes szókimondása miatt az ötvenes években mellőzik és meghurcolják.
Erdőss főszerkesztő, aki megjárta Rákosi börtönét, 1959-ben maga mellé veszi az Igazság című laphoz. Éva a lapnál újból harcot kezd nemcsak a valóság feltárásáért, hanem a másság elfogadásáért is küzd. A téesz-szervezésekről írott cikke, és kolléganője, Lívia iránti szerelme olyan konfliktusok sorát indítja el, amely tragédiákba torkollik, és amelyből nincs más kiút, mint a vak menekülés a halálba.
A felolvasószínházat Hegedűs D. Géza rendezte, a főbb szerepeket Bata Éva, Járó Zsuzsa, Hegedűs D. Géza, Borbiczki Ferenc, Rajhona Ádám és Tahi Tóth László játszották.