Caravaggio-csodák Rómában

Soha ennyi eredeti Caravaggio-művet nem állítottak még ki egyszerre, egy helyen, mint a szombaton, február 20-án Rómában a Scuderie del Quirinale palotában nyílt tárlaton, amellyel az itáliai barokk festészet zsenije halálának 400. évfordulójára emlékeznek, dacolva az alkalom szülte konkurenciával.

2010. február 22., 12:07

A „kiállítások kiállításán” Caravaggio (Michelangelo Merisi, 1571-1610) 24 festménye látható, igaz, nem valamennyi lesz ott Rómában a június 13-i zárásig. Több festmény ugyanis, köztük a Pihenő az egyiptomi menekülés közben, a Bacchus, a Lantjátékos, vagy az Alvó Ámor menet közben „eltávozik” más kiállításokra Genovától Firenzéig, de lesz olyan is, mint a Krisztus az oszlopnál, amely csak áprilistól lesz látható a Scuderiében.

E szervezési anomáliák ellenére mégis egyedülálló, mert az elmúlt 10 év Caravaggio-kiállításai közül most sikerült a legtöbb művet összegyűjteni a világ minden tájáról. Négyszáz év óta először hagyta el például a milánói Ambrosiana Akadémiát a Gyümölcskosár, amelyet Caravaggio 1597 körül festett első mecénásának, Del Monte bíborosnak. A festményt egy másik bíboros, Federico Borromeo vásárolta meg, majd az Akadémiának ajándékozta. Londonból érkezett az Emmausi vacsora (1601), míg Brerából annak öt évvel későbbi párja, míg a messinai tartományi múzeum őrizte A pásztorok imádását (1609). Látható a Berlinből kölcsönzött A diadalmas Ámor (1602), egyike azoknak a festményeknek, amelyeknek aktmodellje maga a nárcizmustól sem mentes Caravaggio volt.

Mint Rossella Vodret, a legfrissebb olasz Caravaggio-monográfia szerzője elmondta, a tárlat végigkíséri a művész egész pályáját, zaklatott életútját. Emlékeztetett arra, hogy miközben kora elismert és dédelgetett festője volt, és műveiért olyan árat kért, amilyent csak akart, soha nem volt pénze: a nők és a kocsmák minden vagyonát elvitték, még óvadékot sem tudott fizetni magáért, amikor - nem is egyszer - bűnügyekbe keveredett. Köztudott, hogy miután egy gyilkosság miatt V.Pál pápa halálra ítélte, Caravaggiónak el kellett menekülnie Rómából, és a szentatya kegyelme csupán két héttel a festő halála után született meg.

A művészettörténész felhívta a figyelmet arra is, hogy a kiállításon csak olyan művek láthatók, amelyeknek eredetiségét minden kétséget kizáróan bizonyították, a „másolatok” 400 éves rejtélyét nem akarták a kiállító terembe vinni.

A Caravaggio-kiállítás minden nap látható a Scuderie palotában, vasárnaptól csütörtökig 10-20 óráig, pénteken és szombaton 10-22.30 óráig. A belépőjegy 10 euró, a kedvezményes 7.50 euró.

További olasz témájú cikkeket olvashat a Tuttoitalia.hu oldalon.