Bécsben él, a Vértesben komponál

Székfoglaló koncertre invitált a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, s az új akadémiai tagot megillető laudációra a méltatott alkotó valóban zenével válaszolt. Érthető: a magyar-osztrák állampolgárságú Erőd Iván, Professor Ivan Eröd a legszívesebben ezen a nyelven szól.

2010. október 16., 17:28

Erőd 1956-ban érkezett Ausztriába, budapesti tanulmányait itt fejezte be. Bár eleinte voltak olyan tervei, hogy továbbutazik, itt maradt, nem utolsósorban azért, mert pályája jól alakult, hamar jöttek a felkérések, a siker.

Először szóló-korrepetitorként és tanulmányi vezetőként dolgozott a Bécsi Operaházban és a „Wiener Festwochen” fesztiválnál. 1975-ben a Grazi Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés- és zeneelmélet tanárává nevezték ki. 1989-től 2004-ig a Bécsi Zeneművészeti Főiskola zenei kompozíció tanára volt. A „Styriarte”, a Stájerországi Ünnepi Játékok 2006-ban a fesztivál súlyponti témájának Erőd Iván életművét választotta, és ugyanebben az évben lett az Osztrák Zeneszerzők Társaságának tiszteletbeli tagja.

Első, rendelésre írt operáját a Theater an der Wien mutatta be, 1968-ban. Kamara zenei darabjait, szimfóniát folyamatosan játsszák, időről időre Magyarországon is.

Legutóbbi bemutatója a Bécsi Operaházban volt, a gyermekeknek rendszeresített tetősátorban: az Ioan Holender igazgató felkérésére komponált gyermekoperát adták elő a nyár elején nagy sikerrel. A librettót Thomas Höft írta Erich Kästner Pici és Anti (Pünktchen und Anton) című műve alapján.

A megbízást – ahogy maga mesélte - örömmel vállalta. Mint mondja, operát szeret a legjobban írni, ez nála érzelmi kérdés, ráadásul ilyesmire jó régen, 1978 óta nem is volt lehetősége, kamarazenéje, szimfóniái, zenekari művei foglalták le. Másrészt ő maga öt ma már felnőtt gyermek apja, szabadidejét szívesen tölti unokái körében, szóval a gyermekek lelkivilága ugyancsak közel áll hozzá.

Erőd tanított Budapesten is, nem egy díjat kapott (Bartók-Pásztor díjat, legutóbb Erkel Ferenc díjat, Ausztriában pedig egyebek között az Osztrák Köztársaságért Nagy Érdemrend Ezüst Fokozatát).

A legújabb elismerés, hogy a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagjai közé választották. A kitüntető döntés után jó pár hónappal megtartott székfoglaló koncert - kevés szóval, sok- sok kamarazenével –külön örömet okozott azoknak, akik szívesebben hallanák gyakrabban műveit Magyarországon.

A laudációt Dobszay László zenetörténész, a Széchenyi Akadémia elnöke tartotta, a műsorban pedig Erőd maga is zongorázott, azt a művét (Brahms –variációk zongorára, op.57), amelyet 1990-ben Schiff András felkérésére írt. A Giuseppe Ungaretti költeményeire komponált dalokat fia, Adrian Eröd, a Bécsi Opera baritonja énekelte.

Erőd nem tartózkodik egész évben bécsi címén. Ő maga úgy meséli, hogy igazán komponálni Magyarországon tud, abban a házban, amelyet néhány éve a Vértesben, Csákberényben vett, s ahol évente több hónapot tölt. A környék gyönyörű, a csend és a nyugalom inspirálja.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon