Az USA ragaszkodik Polanski felelősségre vonásához

Roman Polanski a svájci döntés után ismét feltűnhet Cannes-ban, de a velencei filmfesztiválon vagy az Oscar-díjkiosztó ceremónián nem mutatkozhat egyhamar, mivel a világ 188 országában továbbra is érvényben van ellene a nemzetközi elfogatóparancs - írja az MTI.

2010. július 15., 21:23

"Ugyanabban a helyzetben van, mint egy évvel ezelőtt. Szabadon utazgathat Svájcban, Franciaországban és Lengyelországban, valamint azokban az országokban, amelyeknek nincs kiadatási szerződésük az Egyesült Államokkal" - közölte Georges Kiejman, a filmrendező francia ügyvédje. A svájci kormány hétfőn jelentette be, hogy megszüntetik a művész házi őrizetét, mivel hosszas huzavona után végül úgy határoztak, hogy nem adják ki az Egyesült Államoknak.

Polanski 1977-ben az ellen indult eljárás során vádalku keretében elismerte, hogy leitatott és megerőszakolt egy 13 éves lányt. Az elmeszakértői megfigyelés alatt töltött 42 napos elzárás után azonban tudomására hozták, hogy a megállapodással ellentétben a bíró súlyos börtönbüntetést készül kiszabni rá, ezért az ítélethirdetés előtt Franciaországba szökött. Az Egyesült Államokban azóta elfogató parancs van érvényben ellene, és azt nemzetközi szintre is kiterjesztették.

Miközben az amerikai hatóságok megdöbbenésüknek adtak hangot a svájci döntés nyomán, hangsúlyozták, hogy továbbra is ragaszkodnak Polanski felelősségre vonásához.

Kiejman kérte, hogy adjanak ügyfelének pár napot, mert szeretne fellélegezni, egyszersmind felszólította az amerikaiakat, hogy vonják vissza a nemzetközi elfogató parancsot. A rendező amerikai ügyvédei kedden Los Angelesben vizsgálatot sürgettek arra hivatkozva, hogy az ottani hatóságok nem adták át a svájciak által kért bizonyítékokat a 33 éve történt szexuális bűncselekmény ügyében. Azzal vádolták a Los Angeles megyei kerületi ügyészt, hogy szándékosan tartotta vissza az iratokat, mert azok meghiúsították volna a kiadatást.

Kedden az egykori áldozat, Samantha Geimer is megszólalt. Örömét fejezte ki Polanski szabadon bocsátása felett, és - amint azt korábban már számos alkalommal megtette - ezúttal is azt mondta, hogy a rendező nem veszélyes a társadalomra, az ügyet pedig végképp törölni kellene.