Az Ilos

2014. május 11., 08:55

Boldogult ifjúkoromban, a hatvanas években még láthattam/hallhattam őt a pesti Operában, mielőtt 1966-ban világhódító útjára indult, és főleg Németország nyugati részén, no meg másutt is elkápráztatta az operarajongókat. Aztán hosszú ideig csak a felvételeivel találkozhattam, a lemezek és a rádió pótolta a személyes jelenlétét.

Különösen Bánk bánként kedveltem, miután hazatérve beállt ebbe a szerepbe. Melis György 45 éves operai tagságának ünnepén is ő énekelte a nagyúr szerepét – mellesleg azon a feledhetetlen estén a jubiláns pályatárs két szerepet, Petur bánt és Tiborcot is alakította az előadásban. Attól fogva, ha ők ketten voltak kiírva a szereposztásban, mindig megnéztem az Erkel-opera második felvonását, az Ilos–Melis-kettőst, Bánk és Tiborc nagyjelenetét. Élénken emlékszem az egyik alkalomra, amikor a szereplőváltozást nem tudatták a nagyérdeművel, és Bánk szerepében a nem kevésbé kiváló szólamtárs jött be a színpadra llosfalvy Róbert helyett. A csalódott rajongók a szünetben megostromolták volna a pénztárfülkét, ha nyitva lett volna. Ott voltam azon az estén is, 2000. március 15-én, amikor ők ketten utoljára énekelték együtt az Erkel Színház színpadán a pór és a főúr párjelenetét.

Forró szívvel, hideg fejjel – ez Tóth Antal mostani portrékötetének az alcíme, és keresve se lehetett volna árnyaltabb kifejezéssel megközelíteni Ilosfalvy művészetét. Nem nappali énekes volt, aki meleg időben is sálba burkolózva tűnik föl a nyilvánosság előtt. A vele készült beszélgetésekben egy halk szavú, már-már gátlásokkal küzdő, pontosan fogalmazó művészt láthattunk. Csak este hét után – mert délelőtti előadásokat nemigen vállalt – robbant ki belőle a mindenkori szerepnek megfelelő érzés, szenvedély. Művészi alkatának ez volt a műhelytitka: semmit privátban, mindent a színpadon.

Profizmusára mi sem jellemzőbb, mint a pesti Operaház egyik legendává nőtt produkciója, a Gardelli vezényelte Manon Lescaut. A címszerepben Házy Erzsébet tündökölt, akivel egykoron az életben is egy párt alkottak. Ám amikor a halhatatlan szerelmeseket a rivalda előtt életre keltették, már szétváltak útjaik. A közönség ebből semmit sem vehetett észre. A harmadik felvonás nagyjelenetében, amikor karddal a kezében igyekszik kiszabadítani a fogságból hűtlen kedvesét, az ügyelőpultnál ott tolongott az egész műszak meg az öltöztetők, hogy vele együtt élhessék át a lángoló szerelem eme varázslatát.

A kötet nóvuma, hogy nemcsak hajszálpontosan leltározza az énekes diadalútjának kritikákban tükröződő hazai és külhoni állomásait, hanem Ilosfalvy egy-egy nagy és fontos alakításáról, az operai alakról és a tenorista művészi megoldásairól szövegközi kisesszéket is közöl: valóságos operakalauz a szerep és az énekes találkozásáról. A könyv bónusza a CD-melléklet. A rajongók eddig kénytelenek voltak beérni két fekete koronggal. A mostani lemezmellékleten tizenöt felvételrészleten hallható a hangja, s ráadásul csupa ritka, külföldi előadás idéződik fel nemzetközi sztársága esztendeiből.


Az ezüstkorong utolsó száma – mi is lehetne más – a Hazám, hazám a Bánk bánból. Sokára ért el hozzá a szerep, mert egy olyan szólamtárs birtokolta, akivel eggyé nőtt a figura. Simándy József volt az ideális Bánk hosszú évtizedeken át. Aztán jöhetett csak Ilosfalvy. Sokan hasonlítgatták kettejük pályaívét, méricskélve: melyikük szerette jobban a hazáját. Nekem fenntartásaim voltak Simándy Bánkjával, de a nyitjára csak azután jöttem rá, hogy Ilosfalvyval láttam és hallottam az áriát, mint egy nemzeti imát. Simándy – nem tudok jobb szót – sírósan adta elő, az örökké vesztes magyarok panaszdalaként. Talán igaza volt. 1213-ban játszódik Katona József drámája, s ne feledjük, nemsokára jöttek a tatárok. Ilosfalvy hazaszeretete modernebbnek tűnt. Ez is egy paradoxon. Ő, akinek végleges hazajövetele után mintha némi idegenes akcentus lett volna a beszédhangjában, izgága honszeretőket is kielégítő tüzes magyarsággal énekelte a Hazám, hazámat, mindannyiszor vastapssal állítva meg a színpadi cselekményt.

Kelecsényi László

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.