Az eltűnés sorrendjében

2014. május 15., 18:29

A gyanútlanul jegyet váltó aligha gondol arra, hogy e friss norvég film erkölcse a sumér Hammurápi, a bibliai Mózes, a római birodalom talió- (azaz a viszonosság) elvén meg a primitívek vérbosszúkényszerén alapul: a szemet szemért dramaturgiáján.

A hómaró monstrumon dolgozó Nils Dickman ártatlan fiát megölik a helyi droggeng tagjai. És elszabadul a pokol. Egyesével tűnnek el, bő vérben a bűnösök. Nils úgy működik, mint a bosszúállás cséplőgépe: megállíthatatlanul és szorgalmasan. Sorjázó gyászjelentéseken ennyit még nem nevettünk, mint most.

Nagy szerencse, hogy működik itt egy rivális balkáni droghálózat is. Nils csendes tevékenysége („hó és halál”) egymással szembefordítja a gyanakvókat, s a végén hősünknek elég félreállni, mint a bakternek, amikor az egyetlen vágányon egymás felé rohan a két expresszvonat.

A fekete komédia a skandináv befogadó multikultit is használja: Nils svéd betelepülő, a bérgyilkos kínai vagy japán, de leginkább dán, dán a kokainbáró lecsapott felesége is, a vetélkedő banda tagjai szerbek (albánok?), főhősünknek a bátyja egy ismeretlen pedigréjű, talán thai nővel él. Más erkölcsök, más szokások. Megfoghatatlan egy balkáninak, hogy miért szedi fel a hóból a kutyaszart a helyi asszony. „Mit akar vele?” – marcangolja magát a maffiózó. Érthetetlen!

A jóléti társadalmak – sajnos – hidegben virágoznak. A déliekben nem dolgoznak az emberek, csak leszakítanak egy banánt, oszt annyi – mondják a strandoló országokból betelepedettek. De hát: valamit valamiért...

Beszédes a két bandafőnök főhadiszállásának képe. A helyi kokainbáró steril minimal artban lakik, a szerb „papa” óriási lakógarázsában kristálycsilláros a csicsa, keleti a kényelem meg a fényűzés.

Szűkszavú, intelligens, jelzésekkel operáló filmnyelv, egészen kiváló színészek (Stellan Skarsgard, Bruno Ganz, Pal Sverre Hagen), briliáns forgatókönyv és rendezés (Hans Petter Moland), sokoldalú, összetett élmény. Ajánlom.

Bölcs István

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.