Armel Operafesztivál Budapesten

A 2008-ban alapított, 2014-ben hetedik alkalommal megrendezésre kerülő Armel Operafesztivál magyar és nemzetközi viszonylatban is egyedülálló kezdeményezés, melyet a szakma és a nemzetközi sajtó annak legelső percétől fogva hatalmas érdeklődése kísér.

2014. október 9., 11:47

Páratlan koncepciójában a kortárs operafesztivál egy olyan énekversennyel kapcsolódik össze, mely nemcsak kiváló hangi kvalitásokat, de komoly színészi munkát is követel az operaénekesektől.

A rendezvény speciális szerkezetében a fesztiválbemutatókat egy komplex nemzetközi verseny előzi meg, mely során – két elődöntő alkalmával – kiválasztásra kerülnek a Fesztivál programját alkotó operák főszereplő énekesei.

A darabok próbái az adott év partnerszínházaiban zajlanak a fesztivált megelőzően.

Az előadások nem csupán a Fesztivál új budapesti helyszínein, hanem az „anyaszínházakban”, az adott évi együttműködő partnerek országaiban is bemutatásra kerülnek, így ebben az évben Magyarországon (Szeged), Svájcban (Bienne), a Cseh Köztársaságban (Plzeň), Ausztriában (Bécs) és Grúziában (Tbiliszi).

A darabok és a főszereplő énekesek értékelését nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűri végzi. A legjobbak és a közönség kedvencei a fesztivált záró ünnepi gálán kerülnek díjazásra.

Az operafesztivál minden produkciója felvételre kerül. A fesztivál bemutatói – a Duna Televízió, az ARTE és az ARTE Concert közreműködésével – élő közvetítés által széles körben elérhetők a világ minden pontján.

A közvetítések mellett a francia Mezzo Televízió végez promóciós tevékenységet: reklámot, összefoglalót és részleteket közvetít a fesztivál életéből és programjaiból.

Az Armel Operafesztivál legfontosabb céljai között szerepel a fiatal tehetségek felkutatása, a nemzetközi kulturális együttműködés elősegítése, az opera mint műfaj újradefiniálása, valamint életben tartása és népszerűsítése.

Hat év után a fesztivál ez évben elköltözött Szegedről, és a fővárosba tette át székhelyét. Mind az operaverseny második fordulós helyszíne, a Budapest Music Center, mind a fesztivál új helyszínei (a Zeneakadémia, az Erkel Színház és a Thália Színház) örömmel fogadták be a fesztivál programjait, előadásait.

2014 -ES ARMEL OPERAFESZTIVÁL ELŐADÁSAI

2014. október 9–17., Budapest


ZENEAKADÉMIA, SOLTI GYÖRGY KAMARATEREM:

Az elmúlt években a Liszt Ferenc Zeneakadémia és az Armel Opera Fesztivál együttműködése egyre szorosabbá vált. A 2012-es fesztivál nyitó koncertjén a Zeneakadémia két kiemelkedő hallgatója, Vörös Szilvia és Balga Gabriella léptek fel. 2013-ban az Armel Operaverseny első fordulóját a Zeneakadémia Wesselényi utcai épületében rendeztük meg. 2014-ben pedig az Armel Opera Fesztivál két első előadásának, a szegedi (Marco Tutino: A parázs; 2014. október 9.), illetve a svájci (Christin Hanking: Figaro; 2014. október 10.) produkcióknak ad otthont a Zeneakadémia Solti György Kamaraterme.

Október 9., csütörtök:
Marco TUTINO: A parázs – ŐSBEMUTATÓ
A Szegedi Nemzeti Színház (Szeged, Magyarország) produkciója
Közreműködik a Szegedi Szimfonikus Zenekar
Rendező: Toronykőy Attila
Vezényel: Gyüdi Sándor

Október 10., szombat:
Christian HENKING: Figaro – ŐSBEMUTATÓ
A Théâtre Orchestre Bienne Soleure (Bienne, Svájc) produkciója
Közreműködik a Pannon Filharmonikusok
Rendező: Andreas Zimmermann
Vezényel: Jürg Henneberger

MAGYAR ÁLLAMI OPERAHÁZ, ERKEL SZÍNHÁZ:

ERKEL SZÍNHÁZ
A Magyar Állami Operaház Erkel Színházában a 2014-es Armel Opera Fesztivál három legnagyobb előadását is megtekintheti a budapesti közönség. A külföldi partnertársulatok nagy örömmel fogadták a hírt, hogy a legendás akusztikájú színházban léphetnek fel, és bemutatkozhatnak a budapesti közönség előtt. 2014-ben a cseh, az osztrák és a grúz előadások szerepelnek az Erkel Színház műsorán. A fesztivál számára ez művészileg nagy elismerés, szakmailag nagy kihívás, de mindenképpen nagy előrelépés, melyre büszkék lehetünk.

Október 12., vasárnap:
Jaroslav KRČEK: A császár új ruhája
KEREK Gábor: Parody / Paródia
A J. K. Tyl Theatre (Pilsen, Cseh Köztársaság) produkciója
Közreműködik a DJKT kórusa és a DJKT Zenekarának tagjai
Rendező: Dominik Beneš, Magdalena Švecová
Vezényel: Vojtěch Spurný

Október 14., kedd:
Sir Harrison BIRTWISTLE: Punch és Judy
A Neue Oper Wien (Bécs, Ausztria) produkciója
Közreműködik: Amadeus Ensemble Wien
Rendező: Leonard Prinsloo
Vezényel: Walter Kobéra

Október 16., csütörtök:
Wolfgang Amadeus MOZART: Mitridate, Pontus királya
A Tbilisi State Opera and Ballet (Tbiliszi, Grúzia) produkciója
Közreműködnek a Pannon Filharmonikusok
Rendező: David Sakvarelidze
Vezényel: Davit Kintsurashvili

THÁLIA SZÍNHÁZ:

A fesztivált záró gálaműsornak, melyet az előző évekhez hasonlóan az MTVA élőben közvetít, a Thália Színház ad otthont 2014-ben. A „pesti Broadway” legnépszerűbb színháza tökéletes helyszín egy olyan impozáns esemény lebonyolítására, mint a gála, mely során az impozáns nemzetközi zsűri átadja a fesztivál legjobb előadójának járó díjat, valamint a legjobb produkció díját is. Az ARTE Concert közvetítésében pedig – csakúgy, mint a fesztivál öt előadását – a nézők élőben nézhetik a gálát a világ minden táján.

Október 17., péntek:
Díjátadó gála
Közreműködik a Váci Szimfonikus Zenekar
Rendező: Böhm György
Vezényel: Dinyés Dániel