Ahol érték a kultúra

Honi kutatásokból kitűnik: a bankok megítélésében nemcsak a pénzügyi szolgáltatásaik színvonala számít, hanem az is, milyen támogató szerepet vállalnak a pénzintézetek a különféle társadalmi ügyekben, kulturális és szellemi értékek megóvásában, gyarapításában, tehetségek ösztönzésében. Az Erste Bank támogatási filozófiájának egyik lényeges eleme a kulturális mecenatúra. Elsősorban képző- és zeneművészeti projekteket, kezdeményezéseket szponzorálnak. Ugyanakkor jelentős és különleges a bank kortárs képzőművészeti gyűjteménye is.

2011. május 28., 18:21

Az Erste Group nemzetközi szakmai zsűri bevonásával 2004-ben alapozta meg egyedülálló Kontakt gyűjteményét – elsősorban a közép-, kelet- és délkelet-európai régió hatvanas–hetvenes évekbeli konceptuális műveiből.

A neoavantgárd alkotásai annak idején a „tiltott” kategóriába kerültek. Danks Emese, az Erste Bank kommunikációs igazgatója lapunknak elmondta:
a gyűjtemény célja a közelmúlt egyik jelentős művészeti korszakának értékmentése és bemutatása a jelen generációinak. Az elmúlt években folyamatosan kiegészült a kollekció, s mára a konceptuális hagyomány kortárs megnyilvánulásformái is belekerültek.

A Kontakt műveiből 2008 májusában rendeztek először átfogó tárlatot a dunaújvárosi Kortárs Képzőművészeti Intézetben.

A bank budapesti székházában jelenleg is megtekinthető a gyűjtemény három alkotása: Hajas Tibor, Julije Knifer és El-Hassan Róza egy-egy műve. Nem mellesleg: a kollekció nemzetközi kurátorok és rangos európai múzeumok figyelmét is felkeltette.

De nemcsak a képzőművészet, a zene világának is meghatározó támogatója a bank: 2008-ban stratégiai partnerévé vált a nemzetközileg is elismert Művészetek Palotájának. Danks Emese hangsúlyozza: „Rendkívül fontosnak tartjuk az együttműködést a Müpával, hiszen itt a különféle művészeti ágak legjelentősebb képviselői lépnek fel, és a sokszínű minőségi kínálat minden kulturális igénynek megfelel. Arra pedig külön büszkék vagyunk, hogy az Erste lett a világhírű New York-i Metropolitan élő és digitális operaközvetítéseinek is a támogatója a Müpában.”

A kulturális intézménynek még 2008-ban sikerült megszereznie a The Metropolitan Opera: Live in HD projekt magyarországi jogát. A közvetítéssorozat legutóbbi teljes, 2009/2010-es szezonját 43 ország 1200 színházában sugározták, s több mint 2,4 millió néző láthatta a New York-i operaprodukciókat. Az akkori évad budapesti előadásaira szóló Müpa-bérletek öt és fél óra alatt elkeltek. Idén is a legnépszerűbb operák – Donizettitől Verdin át Mozartig – szerepelnek a repertoáron, a 2011/2012-es szezonban pedig tizenegy előadást, köztük hét új produkciót nézhet meg a honi közönség is A Metropolitan Opera a Müpában sorozat keretében.

Az Erste kulturális támogatási filozófiája úgy is összegezhető: értékmentés, értékközvetítés és értékteremtés. Utóbbinak része a fiatal tehetségek felkarolása is, amely voltaképpen „befektetés a jövőbe”.

Magyarország második legnagyobb lakossági bankja tavaly ösztöndíjat hozott létre az Amadeus Művészeti Alapítvánnyal és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karával közösen. Az Erste Bank–Amadeus Alkotói Ösztöndíjat évente ítélik oda: két fiatal művészt egy esztendőn át havi 80 ezer forinttal támogatnak, további tizenhárom ifjú tehetséget pedig külön-külön egyszeri 120 ezer forinttal.

Ebben az évben majdnem kilencven alkotással jelentkeztek művésznövendékek az ösztöndíjra. A pályaművekről héttagú, főként rangos művészekből álló zsűri döntött.

A két kiemelt győztes Erdődy Anita festő- és Frendl József szobrászhallgató lett. Persze a közönség is láthatja a pályamunkákat: előbb a pécsi Nádor Galériában rendeztek belőlük tárlatot, majd az Erste pécsi Rákóczi úti fiókjában, ahol nyár közepéig tekinthetők meg a művek. A győztesek alkotásait később a pénzintézet fővárosi székházában is kiállítják.

A bank másik tehetségtámogató kezdeményezése idén indult, szoros együttműködésben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel és a Zeneakadémia Baráti Körével. Az „Erste az elsőkért” elnevezésű, teljesen újszerű program keretében a Zeneakadémia hallgatói havi ösztöndíjra, lakhatási vagy egyéni támogatásra pályázhatnak. „Az ösztöndíj célja egyrészt az, hogy a Zeneakadémia hallgatói a bank közreműködésével szerezhessék meg a művészi karrier felépítéséhez elengedhetetlenül szükséges ismereteket. Ezenkívül egyéni támogatások formájában is hozzájárulunk a kiemelkedő képességű hallgatók nemzetközi szerepléséhez vagy akár lakhatásuk biztosításához” – említi Danks Emese.

Hozzáteszi: a szponzorációnak vagy a mecenatúrának is kulcsa az együttműködés. Az Erste eddig is aktív szerepet vállalt a magyarországi kulturális közélet támogatásában – koo-perációban művészeti intézményekkel. „A minőség az elsődleges. Legyen szó akár a pénzügyi szolgáltatásainkról, akár arról, milyen társadalmi eseményt, kulturális produkciót segítünk. Ez stratégiai szempontunk. Igyekszünk az igényes és érdekes kezdeményezéseket támogatni, olyanokat, amelyek minden esetben értéket jelentenek és teremtenek nemcsak egy szűkebb közösség, hanem az egész társadalom számára.”