A Nyúl évébe léptünk

A kínai újév (holdújév) a földlakók negyedének az év legnagyobb ünnepe, Kína mellett más Kelet-Ázsiai országokban is ünneplik.

2023. január 22., 09:03

Szerző:

Az ünnep időpontja évről évre változik. Idén január huszonkettedikére esik.

Az új év kezdetét bonyolult számításokkal határozzák meg, de az esetek többségére igaz, hogy a tavaszünnep az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez azt jelenti, hogy a tavaszünnep mindig január 21. és február 21. közé esik. A gyakorlatban a kínaiak a hivatalos naptárakból tudják meg, hogy az adott évben mikor tartják legnagyobb ünnepüket.

A tavaszünnep a tavasz s egyben az új év kezdete, s mint ilyen, két célt szolgál: a nagycsaládok tagjai összegyűlnek és megajándékozzák egymást, másrészt pedig ilyenkor búcsúztatják az óévet, és biztosítják a szerencsét az új évre. (Wikipédia)

A google mai nyitórajza is a holdújév előtt tiszteleg:

 
 

(Kiemelt képünk: Kínai újévkor Meizhouban. Tűzijátékot indítanak, hogy elűzzék az előző év rossz szellemeit, és köszöntsék az új évet. Az imák során gyertyákat és tömjént is meggyújtanak, mint ez a jelenet a kínai újév estéjén. (Forrás: Wikimedia; Fotó: FlickrLickr))  

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.