A Nyúl évébe léptünk

A kínai újév (holdújév) a földlakók negyedének az év legnagyobb ünnepe, Kína mellett más Kelet-Ázsiai országokban is ünneplik.

2023. január 22., 09:03

Szerző:

Az ünnep időpontja évről évre változik. Idén január huszonkettedikére esik.

Az új év kezdetét bonyolult számításokkal határozzák meg, de az esetek többségére igaz, hogy a tavaszünnep az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez azt jelenti, hogy a tavaszünnep mindig január 21. és február 21. közé esik. A gyakorlatban a kínaiak a hivatalos naptárakból tudják meg, hogy az adott évben mikor tartják legnagyobb ünnepüket.

A tavaszünnep a tavasz s egyben az új év kezdete, s mint ilyen, két célt szolgál: a nagycsaládok tagjai összegyűlnek és megajándékozzák egymást, másrészt pedig ilyenkor búcsúztatják az óévet, és biztosítják a szerencsét az új évre. (Wikipédia)

A google mai nyitórajza is a holdújév előtt tiszteleg:

 
 

(Kiemelt képünk: Kínai újévkor Meizhouban. Tűzijátékot indítanak, hogy elűzzék az előző év rossz szellemeit, és köszöntsék az új évet. Az imák során gyertyákat és tömjént is meggyújtanak, mint ez a jelenet a kínai újév estéjén. (Forrás: Wikimedia; Fotó: FlickrLickr))  

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.