A bennünk élő fenevad
E föld befogad, avagy számodra hely címmel október 3-án mutatják be az Örkény Színházban Mohácsi János rendező és Mohácsi István író új előadását.
Darabjuk az 1941-es Kamenyec-Podolszkij-tragédiáról szól. A szörnyű emlékeket fekete humor oldja. Mohácsi János a 168 Órának:
– Többször rendezett már előadást a deportálásokról, legutóbb a Dohány utcai seriffet. Múlt év elején nyilatkozta nekünk: annyira megviseli a téma, hogy nem akar újra ezzel foglalkozni.
– Tényleg így gondoltam, de az élet kényszeríti ránk a témákat. Arra azért felkaptuk a fejünket, amikor Szakály Sándor történész nemrég idegenrendészeti eljárásoknak nevezte az 1941-es deportálásokat Kamenyec-Podolszkijba. Testvérem és állandó szerzőtársam, Mohácsi István azt mondta: erről darabot kell csinálnunk. Javasoltuk ezt Mácsai Pálnak, az Örkény Színház igazgatójának, aki rögtön igent mondott, holott akkor még egyetlen mondatunk sem volt meg. Ahogy máskor, most is próbák közben írja a jeleneteket István.
– A történelmi téma feldolgozásába bevontak szakértőket is?
– Nem, viszont forrásként használjuk Randolph L. Brahamnak a magyar holokausztról szóló kötetét, és Szirtes Zoltán Temetetlen halottaink 1941. Kőrösmező, Kamenyec-Podolszk című munkáját. Ez volt az első tanulmány, amit a témáról olvastam. Megdöbbentő, hogy ez a népirtás máig nincs benne a köztudatban. Pedig körülbelül húszezer zsidót küldtek akkor a halálba. Egyértelmű cáfolata ez a Szabadság téren felállított Gábriel arkangyalos förmedvénynek, amely azt hazudja: a deportálásokért kizárólag a nácik voltak felelősek. Ám mi nem történelemórát tartunk a nézőknek. Előadásunkkal azt az elképesztő, abszurd utat szeretnénk megmutatni, ahogyan eljutottunk odáig: magyarok magyarokat gyilkoltattak meg. Mert ha nem nézünk szembe a múltunkkal, a mindenkiben ott lévő fenevad újra feléledhet.