9 és ½ Bánki dzsessztalálkozó

Hagyomány szerint június utolsó hétvégéjén rendezik a Louis Armstrong Jazzfesztivált a Nógrád megyei Bánk községben. A festői település tóra nyúló színpadán az elmúlt években a honi és a nemzetközi dzsesszszcéna legnevesebb előadói léptek fel. A nonprofit Swing Jazz Kultúráért Alapítvány magánkezdeményezésére létrejött dzsesszzenei találkozóra elsőként 2004-ben került sor. Utóbb, hosszú évekig, Louis Armstrong utolsó klarinétosa, a tavaly elhunyt Joe Murányi vállalta a házigazda szerepét. Ezen a nyáron éppen tizedszerre jönnek össze Bánkon a dzsesszrajongók. Ám az idei júniusi dzsesszhétvégét – bármit is mutatnak a számok – csupán a „kilenc és feledik” alkalomként jegyzik. SZTANKAY ÁDÁM írása.

2013. június 27., 16:06

Karacs Ferenc, a Swing Jazz Kultúráért Alapítvány és a Louis Armstrong Jazzfesztivál alapítóatyja még az egykori Dr. Jazz Gospel Bandben játszott együtt pozanosként a bendzsós, polgári hivatása szerint vendéglátós szakember Iványi Csabával. Utóbbi dzsesszista, ma a Swing Jazz Kultúráért Alapítvány kurátora, és mint lapunknak elmondta: a zenei esemény létrehozásában nem elsősorban üzleti szempontok vezették az alapítót.

Olyan világszínvonalú dzsesszfesztiválról álmodott, amely az alapítvány és más szponzorok hozzájárulásával szűkebb pénztárcájú dzsesszrajongók számára is elérhető.

A megvalósult elképzelés sikerét nemcsak az eddigi fellépők névsora, hanem az is bizonyítja: egyre nagyobb számban érkezik a közönség külhonból is. Elsősorban Csehországból, Szlovákiából, Lengyelországból, Németországból, Hollandiából.


Mindemellett tény az is: a bánki vízi színpad nyitott nézőtere rossz idő esetén komoly kockázati tényező. Az elmúlt kilenc év során csak a szerencsén múlott, hogy egyetlen koncertet sem mosott el zivatar. A fellépéseiket szigorú órarend szerint teljesítő világsztárok esetében ugyanis nem lehet biztonsági esőnappal számolni.

Idén a szervezők – nem kis részben az „esőfrászt” elkerülendő – úgy döntöttek: csupán két kisebb, zárt terű koncertet tartanak.

Június 29-én délelőtt 11 órakor a gospel kap főszerepet a váci evangélikus templomban. Fellép a Sing’n Swing’n Sista’s, vagyis az amerikai Joan Faulkner, Joanne Bell, Harriet Lewis. Az énekesek mellett közreműködik Csík Gusztáv zongorán, valamint az amerikai Reggie Johnson bőgőn. Aznap este 21 órakor a bánki Tó Hotelben ad dzsesszkoncertet a korábbi fellépés három résztvevője: Joan Faulkner, Csík Gusztáv és Reggie Johnson.

Az alapítvány szervezői ugyanakkor szeretnék, ha jövőre – az első eseményt követő tizenegyedik évben – a szokott helyszínen rendezhetnék meg – tizedik jubileummal felérő kínálattal – a Louis Armstrong Jazzfesztivált.

Ebben volt segítségükre a fesztiválon rendszeresen fellépő Benkó Dixieland Band, amely június utolsó előtti hétvégéjén koncertezett a bánki vízi színpadon. Bevételük felét felajánlották egy „tetőalap” számára – amely összeggel a nézőtér lefedéséhez járulnak hozzá. (A Swing Jazz Kultúráért Alapítvány pedig a váci evangélikus templomban és a szállodában rendezett koncertek bevételének felét ajánlotta fel a célra.)

Sikeres – következésképpen: egyben esőmentes – fellépésük után Benkó Sándor a 168 Órának elmondta: rendkívül fontosnak tartja a bánki Louis Armstrong Jazzfesztivál életben tartását akkor, amikor a csökkenő kulturális támogatás következtében sorra „rogynak meg” a legnívósabb honi dzsessztalálkozók. Azok az események, amelyeken a világhírű klarinétos szerint a „bulifíling” helyett még a zenéé a főszerep. Példaként említette a debreceni, a szegedi és a miskolci dzsesszfesztivált. A Benkó Dixieland Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas vezetője mindenesetre biztatónak találja a bánki önkormányzat nyitottságát, amellyel a színpad-korszerűsítés tervét fogadták.

A Swing Jazz Kultúráért Alapítvány kurátora, Iványi Csaba pedig úgy véli: az akut helyzet, illetve Benkó Sándorék „karitatív akciója” talán a kulturális kormányzat figyelmét is ráirányíthatja az apró cserháti községre. Amelyet a dzsessz nagyjai már tíz éve felfedeztek maguknak.