Wiener Zeitung: Kínos jobboldali dicshimnuszok Kertésznek
A Wiener Zeitung budapesti tudósítója a Kitüntetés az arculat érdekében című írásában úgy értékeli, hogy miközben heves vita zajlik a holokausztban betöltött magyar szerepről, addig a jobboldali-nemzeti kormány egy ügyes húzással, Kertész Imre kitüntetésével képes volt megosztani a baloldali-liberális tábort.
Érthető, hogy az Orbán-kabinet az elismeréssel is cáfolni kívánja az egyre-másra érkező bírálatokat, hogy ti. nem határolódik el eléggé az antiszemitáktól és a szélsőjobbosoktól. Rejtély azonban, hogy Kertész miért fogadta el a megtiszteltetést.
Az átadáskor különben ugyanaz az Orbán rázta meg a kezét, aki ráerőszakolta az országra a német megszállás emlékművét, amelyet zsidó szervezetek és antifasiszta körök történelemhamisításnak minősítenek.
A viszály miatt jóformán kudarcba fulladt az idei emlékév állami programja. Lázár János azon van, hogy újra párbeszédet kezdjen zsidó képviseletekkel, Orbán a tusványosi beszéd után pedig láthatóan javítani akar arculatán, hogy a demokrácia ellensége lenne. Sopronpusztán már azt hangoztatta, hogy az orosz és kínai modellt Magyarországon nem lehet átvenni.
A Kertésznek odaítélt elismerést ugyanakkor dicshimnusznak szánt kínos írások kísérték a kormányközeli sajtóban. Schmitt Mária értekezése pl. azt szolgálja, hogy egyenlőségjelet tegyenek a két diktatúra közé, ám félreértelmezik az írót, ha ehhez az ő felfogását akarják felhasználni. Amúgy a Szent István-rendet annak idején megkapta Göring is.
Másfajta történetre lenne szükség egy olyan kitüntetés esetében, amelynek célja, hogy napjainkban konszenzust teremtsen – írja a Wiener Zeitung.
(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)