Volt CIA-hírszerző: Más országok is veszélyben vannak
Milyen lesz a párizsi merénylet után Európa? Hogyhogy nem észlelt előre semmit a francia titkosszolgálat? Miként lehet védekezni a terrorizmussal és az Iszlám Állammal (ISIS) szemben? A 168 Óra munkatársai – Herskovits Eszter, Karácsony Ágnes, Lampé Ágnes – nemzetközileg is elismert professzorokat kérdeztek minderről.
Paul R. Pillar, a washingtoni Georgetown Egyetem professzora kiemeli: az Iszlám Állam felelősséget vállalt a merényletekért, ez pedig változást jelez a stratégiájukban. Pillar amúgy visszavonult amerikai hírszerző, a Közel-Keleten is ténykedett, korábban a CIA ügynöke is volt. A 168 Óra kérésére véleményezte a párizsi terrort:
– Korábban leginkább Irakban és Szíriában támadtak épületekre és védték „kalifátusukat”. Most a Közel-Keleten kívüli tömegrendezvényekre fókuszáltak. Ezért más országok is veszélyben vannak. Mivel az ISIS akciója megtorlás lehet Franciaország részvétele miatt az ISIS elleni katonai akciókban, hasonló okokból leginkább az Egyesült Államok válhat a következő célponttá.
Pillar professzor szerint a jövő egyik legnagyobb kérdése, mindez milyen hatással lesz a menekültek kezelésére. Hiszen ez Európában ma különösen érzékeny téma, és ebben komoly nézeteltéréseik vannak az uniós tagállamoknak. Ráadásul egyre nagyobb lehet az aggodalom, miszerint terroristák is rejtőzhetnek a menekültek között.