Veszélyben a Fidesz alkotmányozó többsége

A jobboldali Rzeczpospolita című lengyel napilap elemzést közölt a vasárnapi budapesti időközi választás eredményéről, amelyben felhívta a figyelmet a baloldali jelölt nyerése miatti veszélyre, hogy a kormánykoalíció elvesztheti kétharmados többségét a magyar parlamentben.

2014. november 27., 11:21

Jaroslaw Gizinski, a magyar ügyek szakértője szerint még fél év sem telt el a tavaszi parlamenti választások óta, amikor a Fidesz kétharmados abszolút többséget szerzett, és máris veszélybe került az alkotmányozó többség – olyan körülmények miatt, amit nem lehetett előrelátni. Az első ilyen a szocialista Kiss Péter váratlan halála volt, aki a főváros újpesti kerületét képviselte.

Most vasárnap az időközi választást az MSZP jelöltje, Horváth Imre nyerte, a megfigyelők nagy meglepetésére a szavazatok több mint 50 százalékával, ami a 14 év óta a legnagyobb győzelem Orbán pártjának jelöltjével szemben. Egyrészt ez mutatja, hogy a főváros IV. kerületében milyen erős a baloldal pozíciója, másrészt a kormánykoalíció meggyengülésének is lehet a jele – írja a szerző, aki úgy véli, hogy a tüntetés-sorozatok – többek között az internet megadóztatásának tervezete miatt – után a Fidesz támogatottsága egyértelmű esést mutat a felmérésekben, noha 34-37 százalékos támogatottságával még mindig a vezető helyet foglalja el.

És megjelent már a következő probléma: Navracsics Tibor volt külügy-, előtte igazságügy miniszternek le kellett mondania parlamenti mandátumáról, miután megválasztották az Európai Bizottság tagjának. Az ő helyéért folyó harcra Veszprémben, jövő év februárjában fog sor kerülni. A tét a kormánykoalíció számára rendkívül magas, mert ha veszítenek ott, az egyben az alkotmányozó többség elvesztését is jelenti – pedig éppen ez a kétharmad tette lehetővé a jogrendszerben végrehajtott mély változtatásokat. Az ellenzék azt állítja, hogy éppen a választási rendszer megváltoztatása tette lehetővé a jobbközépnek a kétharmad megtartását.

Az igaz – írja Gizinski –, hogy Nyugat-Magyarország inkább a jobboldalt támogatja, de a politikai harc éles lesz és nagyon nehéz előre megjósolni az eredményt. Természetesen Orbán miniszterelnök pártját nem fenyegeti hatalmának elvesztése, ugyanakkor az ellenzék esetleges sikerének pszichológiai jelentősége lenne, és egyben korlátozná a kormányhatalom jogalkotási szabadságát – összegzi a szerző.