Erre senki sem számított: részben Orbán Viktor miatt vetettek ki horrorvámokat az amerikaiak?

Részben Orbán Viktor és kormánya is tehet arról, hogy az Egyesült Államok horrorvámokat vetett ki az Európai Unióra.

2025. április 8., 09:36

Szerző:

Hiába az Orbán Viktor által vélt baráti viszony a Trump-adminisztrációval, ez nem akadályozta meg az Egyesült Államokat abban, hogy a kormányzati jelentésében Magyarországot is felelőssé tegye az EU-t sújtó vámintézkedésekért – írja a Válasz Online. A 397 oldalas dokumentum szerint hazánk nemcsak hogy túlzott bürokratikus akadályokat gördít az amerikai cégek elé, de a magyar közbeszerzési rendszer magas korrupciós kockázatát is külön kiemeli a jelentés.

Az Egyesült Államok szerint Orbán Viktor egy korrupt rendszert üzemeltet

A panaszlista szerint az USA elvárja, hogy az EU – ellentétben például Kínával vagy Délkelet-Ázsiával – enyhítse a kereskedelmi és befektetési szabályokat. Ebben a kontextusban pedig Magyarország negatív példaként tűnik fel, olyan országként, amely még az uniós előírásoknál is szigorúbb, gyakran kiszámíthatatlan szabályokat alkalmaz. A jelentésben 19 konkrét kifogás is megfogalmazódik a magyar gyakorlattal szemben, beleértve a gyógyszerek ártámogatási rendszerét és a külföldiek korlátozott ügyvédi kamarai hozzáférését is.

A legsúlyosabb kritika azonban a közbeszerzések átláthatatlansága és a rendszerszintű korrupció gyanúja: az amerikai cégek szerint ezek nemcsak piaci hátrányt jelentenek számukra, hanem komoly bizalomvesztést is okoznak. Bár az elmúlt években történtek reformok, a dokumentum szerint ez nem volt elég. Magyarország ugyan nem tárgyalhat külön vámokról az USA-val, de az uniós szinten zajló egyeztetéseket segíthetné, ha csökkentené a korrupcióval kapcsolatos aggályokat.

Magyaroroszág újabb EU-s delegációt láthat vendégül

A magyarországi korrupció egyébként már az EU-nak is feltűnt, ezért nemrég bejelentették, hogy a jogállamiság helyzetét vizsgáló tényfeltáró delegációt küldenek hazánkba áprilisban. A delegáció célja az lesz, hogy felmérje, hogyan változott a jogállamiság helyzete az elmúlt évek során Magyarországon. A képviselők különös figyelmet szentelnek majd a bírósági reformokra és a korrupció helyzetére.

Ám az Orbán-kormány ezen felül is kaphat egy gyomrost Brüsszeltől, a jövőben ugyanis az éves jogállamisági jelentésben külön fejezetet fog kapni a belső piacot érintő ügyek kérdése. A jogbiztonságnak, a törvény előtti egyenlőségnek és a korrupció elleni harcnak az EB szerint közvetlen gazdasági relevanciájuk van: hatással vannak a befektetésekre, a versenyképességre és a munkahelyekre. Jelenleg az éves jogállamisági jelentés négy területet ölel föl (média szabadsága, bíróságok függetlensége, korrupció elleni harc, fékek és ellensúlyok rendszere), ehhez csatlakozna az új fejezet.

(Kiemelt képünkön Orbán Viktor miniszterelnök. Forrás: Attila KISBENEDEK / AFP)