Joe Biden nem mondhatja el, hová megy
Brüsszelben tartott sajtótájékoztatót az amerikai elnök.
Joe Biden amerikai elnököt a világ vezetőivel folytatott magas szintű rendkívüli találkozót követően a NATO brüsszeli székhelyén tartott sajtótájékoztatón újságírók a szankciókról is kérdezték – számolt be róla a CNN.
Az USA elnöke várhatóan pénteken Lengyelországba látogat, ahová menekültek milliói érkeztek az ukrajnai háború közepette. Az ottani látogatásának pontos részleteit biztonsági okokból szigorúan titokban tartják. Az amerikai elnök szavai szerint pénteken Lengyelországba látogatva reméli, hogy láthatja az ukrán menekülteket, bár kétli, hogy a válság saját szemével való megtapasztalása megváltoztatná a hozzáállását.
„Azt tervezem, hogy találkozom velük, de nem mondhatom meg, hová megyek”
– mondta Biden egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
Újságírói kérdésre így fogalmazott az elnök:
„A szankciók soha nem riasztanak el, de a fenntartásuk megállítja Putyint."
Joe Biden szavai szerint a nyugati vezetők megvitatták az ukrajnai orosz invázió által kiváltott élelmiszerhiány lehetőségeit is. Az elnök szerint az élelmiszerhiány valós probléma lesz, és Ukrajna és Oroszországot Európa „kenyérkosarának” nevezte. A két országból származó szállítások együttesen a globális búzakereskedelem közel 30 százalékát teszik ki.
„A szankciók ára nem csak Oroszországot sújtja. Szörnyen sok országra is kivetették, beleértve az európai országokat és a mi országunkat is” – mondta Biden a NATO brüsszeli rendkívüli ülése után tett megjegyzéseiben.
„A G7-ek között hosszú megbeszélést folytattunk, mind az Egyesült Államokkal, amely jelentős – a világ harmadik legnagyobb búzatermelője –, mind Kanadával, amely szintén jelentős termelő. Ezen kívül arról is beszéltünk, hogy sürgetjük az európai országokat és mindenki mást, hogy szüntessék meg az élelmiszerek országok közötti kereskedelmére vonatkozó korlátozásokat. Tehát jelenleg azon vagyunk, hogy európai barátainkkal együtt kidolgozzuk, mi kellene ahhoz, hogy enyhítsük az élelmiszerhiánnyal kapcsolatos aggodalmakat” – mondta. Biden egy jelentős amerikai beruházási modellt is említett a humanitárius segítségnyújtás terén, amely magában foglalná az élelmiszereket is.
Emmanuel Macron francia elnök külön-külön ismertette egy javasolt, uniós vezetésű élelmezésbiztonsági kezdeményezés részleteit, amelynek célja a háború okozta élelmiszerhiány kockázatának enyhítése. „Ez a helyzet élelmiszerválságot, rendkívül súlyos humanitárius helyzetet fog előidézni több országban, és biztos, hogy több országban masszív politikai következményei lesznek” – mondta Macron a csütörtöki brüsszeli sajtótájékoztatón.
Az Elysée által terjesztett dokumentum szerint Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre (33 millió tonna 2021-ben), nem sokkal lemaradva tőle Ukrajna (negyedik legnagyobb exportőr, 2021-ben 20 millió tonnával). A dokumentumban megfogalmazott háromirányú kezdeményezés olyan intézkedésekre támaszkodna, mint például a válsághelyzeti gabonakészletek rendelkezésre bocsátása „a hiány elkerülése és az árak alacsonyan tartása" érdekében, a termelési küszöbértékek emelése, valamint a fenntartható mezőgazdaságba történő beruházások fokozása a leginkább érintett országokban.
(Kiemelt kép: Joe Biden amerikai elnök (b) és Boris Johnson brit miniszterelnök a NATO-tagországok állam-, és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. március 24-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/AP/pool AFP/Brendan Smialowski)