Washington szankciókat vezetett be az orosz kémbankkal és annak több tisztviselőjével szemben
David Pressman, az amerikai magyar nagykövet közleményében kiemelte, hogy az IIB budapesti jelenléte veszélyezteti a magyar nép, az európai szomszédok és a NATO-szövetségesek biztonságát.
Szankciókat vezet be az Amerikai Egyesült Államok a budapesti székhelyű orosz Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) magyar alelnöke, Lászlóczki Imre ellen, és ez csak az első lépés – írja a Szabad Európára hivatkozva Daily News Hungary. David Pressman, az amerikai magyar nagykövet szerint „ennek az átláthatatlan Kreml-platformnak a jelenléte Magyarország szívében veszélyezteti a magyar nép, az európai szomszédok és a NATO-szövetségesek biztonságát és szuverenitását”.
Hozzátette: más NATO-szövetségesekkel ellentétben a magyar kormány figyelmen kívül hagyta az amerikai figyelmeztetéseket a bank tevékenységével kapcsolatban. „Aggályosnak tartjuk a magyar vezetők folyamatos buzgalmát az Orosz Föderációval való kapcsolatok bővítésére és elmélyítésére” – mondta Pressman.
Washingtoni képviselők a Szabad Európának azt mondták, hogy a törvényjavaslat célja, hogy kitiltsa az Egyesült Államokból azokat az embereket, akik súlyos korrupciós tevékenységben vesznek részt, és/vagy súlyosan megsértik az alapvető emberi jogokat. A The Guardian szerint szankciós törvényjavaslat olyan volt tisztségviselőket és a kormánypárti politikusokat venne fel a szankciós listára, akik többnyire Orbán Viktor miniszterelnökhöz és a Fideszhez kötődnek. A jogszabály előkészítése már 2022-ben elkezdődött, és várhatóan már a jövő hónapban a kongresszus elé kerül, ahol a tervezet kidolgozását ismerő tisztségviselők szerint valószínűleg széles körű támogatást kap.
Dalibor Rohac, a washingtoni American Enterprise Institute vezető elemzője szerint itt az ideje ezeknek az intézkedéseknek, mert
„Valószínűleg ez az egyetlen nyelv, amit az Orbán-kormány megért.”
A szankciók nem csak magyarokat érintenének: korábban az Egyesült Államok kitiltotta Dobroslav Trnka volt szlovák főügyészt és négy kormányközeli grúz bírót.
Az amerikai külügyminisztérium 2022-ben készült emberi jogi jelentésében is lesújtó képet festett Magyarországról: „miközben a kormány tett néhány lépést az emberi jogokkal visszaélő tisztviselők azonosítása, kivizsgálása, felelősségre vonása és megbüntetése érdekében, a magas szintű, politikai kapcsolatokkal rendelkező korrupció elleni fellépés korlátozott volt”. A Transparency International Érzékelési Indexe szerint 2022-ben Magyarország volt az EU legkorruptabb állama.
(Kiemelt képünk: David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete sajtótájékoztatót tart a nagykövetség épületében Budapesten 2023. április 12-én. - közölte Pressman 2023. április 12-én -, ami valószínűleg tovább feszíti a Magyarországgal való kapcsolatokat.
KISBENEDEK Attila / AFP)