Zöld utat adott Törökország a svéd és finn NATO-csatlakozásnak
Ez sokkal gyorsabban ment, mint bárki gondolta volna. A megállapodást már alá is írták.
Törökország beleegyezett Svédország és Finnország NATO-tagságának támogatásába - jelentette be az észak-atlanti szövetség elnöke kedd este, miután a felek aláírták az erről szóló megállapodást a madridi NATO-csúcs keretében.
Jens Stoltenberg tájékoztatása szerint a két ország várhatóan már holnap megkaphatja a hivatalos felkérést a csatlakozásra, amelyet ugyan mind a 30 NATO-tagállamnak jóvá kell hagynia, de így is néhány héten belül a szövetség teljes jogú tagjaivá válhatnak.
A hírek korábban arról szóltak, hogy hosszú, feszült megbeszélésre készül a három NATO-tagállam vezetője, miután Törökország a kurd baloldali pártok nyílt támogatása miatt továbbra is vétózza Finnország és Svédország NATO-tagságát.
Recep Tayyip Erdoğan kormányzata a két északi tagjelölt államot újabban már azzal is vádolja, az általuk terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szeparatista mozgalomhoz tartozó személyeket „rejtegetnek” országaikban. Andersson miniszterelnök a török aggodalmakra válaszul leszögezte, a PKK-t ők is terrorszervezetnek tartják, tagjaikat azonban nem rejtegetik, és nem is fognak menedéket adni nekik.
A tárgyalások folyamán felmerült, Ankara szeretné elérni, hogy a 2019-es, szíriai megszállásuk óta Svédország által bevezetett fegyverembargót irányukba ugyancsak feloldják a mostani vétó visszavonásáért. Sőt, az Euractiv szerint egyes elemzők azt sejtik, Erdoğan azt is szeretné elérni, hogy végre vásárolhasson az Egyesült Államok új, F-35-ös vadászgépeiből is. Ezt eddig Washington azért nem engedélyezte, mert Törökország az orosz kormánytól is vásárolt hadserege számára eszközöket.
(Kiemelt kép: Magdalena Andersson svéd miniszterelnök és Recep Tayyip Erdoğan török elnök találkozik a madridi NATO-csúcson, 2022. június 28-án. Fotó: Henrik MONTGOMERY / TT News Agency / AFP)