The Guardian: Évekig tarthat Snowden kiadatási ügye
Évekig is elhúzódhatnak a jogi csatározások, ha az Egyesült Államok hivatalosan kérné a titkos amerikai adatgyűjtési program részleteit kiszivárogtató egykori CIA-alkalmazott, Edward Snowden átadását Hongkongtól – írta a csütörtöki The Guardian.
A vezető baloldali brit napilapnak – amely a Snowden által kiszivárogtatott anyagok egyik fő közlője volt – jogi szakértők elmondták: a 29 éves amerikai megalapozott védekezési stratégiát építhet arra az érvre, hogy a terhére rótt vétség politikai jellegű volt, akkor is, ha az Egyesült Államok bűnvádi eljárást indít ellene, és ezen az alapon kéri átadását.
A The Guardian által idézett szakértők szerint nem szokványos kiadatási eljárásról lenne szó, mivel Hongkong nem önálló állam, hanem Kína különleges közigazgatási körzete.
Snowden adta át a brit lapnak és a The Washington Postnak az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) adatgyűjtési tevékenységéről szóló, egyre nagyobb és immár nemzetközi politikai botrányt kavaró értesüléseket.
Edward Snowden kilétét is a The Guardian fedte fel a hétvégén a kiszivárogtató egykori hírszerzési alkalmazott saját kérésére.
Snowden, aki korábban Hawaiin élt, akkor már Hongkongban volt. A The Guardiannek elmondta: azért választotta Hongkongot, mert ott elkötelezetten védelmezik a szólásszabadságot és a politikai szembenállás jogát. Emellett véleménye szerint Hongkong egyike azon kevés helyeknek a világon, amelyek képesek szembeszállni és szembe is szállnak „az amerikai kormány diktátumaival”.
A csütörtöki The Guardian megszólaltatta Tim Parker bevándorlási ügyekre szakosodott hongkongi ügyvédet, aki elmondta: amerikai átadási folyamodvány esetén annak teljesítéséről a hongkongi közigazgatási körzet végrehajtó testületének – vagyis önkormányzatának – vezetője döntene, ám Snowden a döntést, ha az számára kedvezőtlen, bíróságon megtámadhatja. Ebben az esetben az ügy végigjárhatja a fellebbviteli fórumok több szintjét, és az eljárás hónapokig, sőt könnyedén akár évekig is elhúzódhat – mondta Parker.
Más jogi szakvélemények szerint ugyanakkor Snowden nem feltétlenül járna sikerrel, ha védekezésében politikai jellegűnek állítaná be az ellene indított amerikai eljárást. Guy Goodwin-Gill, a londoni Blackstone Chambers jogi iroda kiadatási ügyekkel foglalkozó vezető szakértője a The Guardiannek azt mondta: mára megváltozott a nemzetközi klíma, és olyan vétségek – például repülőgép-eltérítések –, amelyek esetében korábban lehetett érvelni politikai motivációval, ma már nem minősülnek politikai jellegű cselekedetnek.
Goodwin-Gill szerint alig van olyan ország, amely politikai motivációjú cselekmény esetén megtagadná a kiadatást.