Terrorcselekménynek minősítették a szentpétervári metrórobbantást
Bár az eredeti hírek két robbanásról szóltak két szomszédos állomáson, végül kiderült, hogy egy detonáció volt a Szennaja Ploscsagy és a Technologicszkij Insztyitut metróállomások között egy szerelvényben. Az első adatok szerint tízen meghaltak, többen megsérültek – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség. Később többféle hír napvilágot látott, ezek 11-14 halálos áldozatról és 20-40 sebesültről szólnak.
A robbanás akkor következett be, amikor a metrószerelvény a Szennaja Ploscsagy állomásról elindult a Tyehnologicseszkij Insztyitut állomás felé. A szerelvény harmadik kocsijában történt a detonáció, miközben a szerelvény eleje már beért az alagútba.
Incoming reports of the second blast at the metro station in #Russia #SaintPetersburg pic.twitter.com/YXic1H2szj
— Warfare Worldwide (@WarfareWW) 2017. április 3.
Az incidens okát hivatalosan nem közölték, de Vlagyimir Putyin, aki már kifejezte együttérzését az elhunytak hozzátartozóinak, „lehetséges terrortámadásról" beszélt. A Rosszija 24 hírtelevízió jelentése szerint a hatóságok a nap folyamán több alkalommal is kutattak gyanús tárgyak után, és az egyik megállót ki is ürítették.
Az Interfax hírügynökség mindazonáltal úgy értesült, hogy a robbanást házi készítésű, srapnellel megtöltött pokolgép okozta. A terrortámadás gyanúját erősítette, hogy egy fel nem robbant pokolgépet is találtak a Szennaja Ploscsagy metrómegállójában. Ez után a város teljes metróhálózatát lezárták. Az ötmilliós városban egyébként öt metróvonal van, 67 állomással, a hálózat hossza 113 kilométer.
Végül kora este az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) hivatalosan is terrorcselekménynek minősítette a robbanást de más lehetséges verziókat is mérlegel.Ezt Szvetlana Petrenko, a szövetségi nyomozó hatóság szóvivője jelentette ki a TASZSZ hírügynökségnek.
„Tekintet nélkül arra, hogy a büntetőeljárás az Oroszországi Föderáció büntető törvénykönyvének 205-ös cikke (terrorcselekmény) alapján indult, a nyomozásnak az incidens összes lehetséges verzióját meg kell vizsgálnia" – mondta.
A Fontanka.ru orosz hírportál közzétett egy felvételt, amelyen szerintük a robbantásnak a rendőrség által körözött, feltételezett elkövetője látható.
Ezt a képet tették közzé a feltételezett gyanúsítottról
A szemcsés képen egy középkorú szakállas férfi látható fekete sapkában. A Fontanka szerint a férfi a Petrogradszkaja állomáson lépett a metró területére, 20 perccel a Tyehnologicseszkij Insztyitut állomás előtt bekövetkező robbanás előtt. Az Interfax korábban jelentette, hogy a metró kamerarendszere rögzítette a feltételezett elkövetőt.
A CNN azt írja, hogy Vlagyimir Putyin hétfőn Szentpéterváron (szülővárosában) tartózkodott, de az egyelőre nemvilágos, hogy a robbanások idején is ott volt-e. Az Index szerint igen, a város közelében lévő Sztrelnában fogadta Alekszandr Lukasenko belarusz elnököt.
Nem tudnak magyar áldozatról
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) információ szerint nincs magyar sérültje a szentpétervári metróban történt robbanásnak – mondta a KKM sajtófőnöke az M1 aktuális csatornán hétfő délután.
Menczer Tamás elmondta: egy brüsszeli iskoláscsoport kirándult Szentpéterváron, volt köztük három magyar diák is. Velük sikerült felvenni a kapcsolatot, jól vannak. A helyi magyar főkonzulátus arról számolt be, hogy "érthető módon óriási a káosz". Folyamatosan tartják a kapcsolatot a helyi hatóságokkal – írja az MTI.
A külügyi sajtófőnök kitért arra is, hogy az érintett két metrómegálló a városközpontban van: az egyik egy forgalmas piac állomása, a másik egy technológiai egyetemé. A szentpétervári főkonzul arról is tájékoztatta, hogy mindkét metróállomás fémdetektorral van felszerelve.