Terrorcselekménynek minősítette a rendőrség a liverpooli robbanást

Sok a megválaszolatlan kérdés. 

2021. november 15., 14:05

Szerző:

Terrorcselekménynek minősítette a rendőrség hétfőn a Liverpoolban előző nap történt robbantásos incidenst. A brit terrorelhárító szolgálat területi vezetője, Russ Jackson hangsúlyozta ugyanakkor hétfői tájékoztatóján, hogy a cselekmény indítéka egyelőre nem ismert, írja az MTI.

A robbanás vasárnap délelőtt a liverpooli nőgyógyászati klinika parkolójában, egy taxiban történt, amelynek utasa – a rendőrség feltételezése szerint az elkövető – a helyszínen meghalt. A taxisofőrnek sikerül idejében kimenekülni az autóból, és bár megsebesült, már hazatérhetett a kórházból. Russ Jackson a hétfői tájékoztatón elmondta:

az eddigi vizsgálat szerint rögtönzött kivitelezésű, házilag készített robbanószerkezet lépett működésbe, és valószínűsíthető, hogy a szerkezetet a taxi utasa állította össze.

A rendőrségi vezető szerint nem ismeretes, hogy az illető miért a nőgyógyászati klinikához vitette magát a taxival, és az sem, hogy a robbanószerkezet ott miért lépett hirtelen működésbe.

A brit sajtóban megjelent találgatásokra utalva Jackson elmondta:

a rendőrség tudatában van annak, hogy a kórház közelében éppen a robbanás pillanataiban kezdődött a brit háborús halottak emléke előtt tisztelgő, minden év novemberében megtartott gyászünnepély, de jelenleg semmilyen vizsgálati adat nem utal arra, hogy az incidens és a rendezvény között kapcsolat lett volna.

A rendőrségi terrorelhárító szolgálat területi vezetője úgy fogalmazott: jóllehet a robbantás indítéka nem ismert, az összes körülmény figyelembevételével a szolgálat terrorcselekménynek minősítette az esetet.

Russ Jackson megerősítette azt is, hogy a rendőrség két liverpooli lakcímen három embert őrizetbe vett, és az egyik helyszínen „jelentőséggel bíró” tárgyakat foglalt le. Jackson ezek mibenlétét nem részletezte. Kijelentette ugyanakkor: a vizsgálat jelenleg annak kiderítésére összpontosít, hogy készült-e még hasonló robbanószerkezet, mi volt az incidens indítéka, és vannak-e az ügynek további érintettjei.

(Kiemelt képünk: A jármű vasárnap délelőtt 11 órakor robbant fel a kórház előtt, az utas meghalt, a sofőr pedig megsérült. A szemtanúk arról számoltak be, hogy hangos csattanást hallottak, majd látták, hogy a taxi kigyulladt a parkolóban. A lángok 10 óra 59 perckor csaptak fel az autóban, amikor az ország az emlékezés vasárnapi megemlékezésekre készült. Három férfit – 29, 26 és 21 éveseket – vettek őrizetbe Kensington városrészben, és a terrorizmusról szóló törvény alapján letartóztatták őket. Fotó: EyePress News / EyePress / AFP)