Durva drágulás jön a Temunál és Sheinnél: vége a jó világnak
Az amerikai vámok miatt hamarosan megváltozhatnak a Temu és a Shein árai. Az Európai Unió is lépett.
Az Amerikai Egyesült Államok 2025. február 1-től 10 %-os vámot vetett ki a kínai importcikkekre, és megszüntette az eddigi adókedvezményt a 800 dollár alatti csomagokra. Ez a döntés az olyan közkedvelt platformok árait is érinti, mint a Temu és a Shein – írta meg az uzletem.hu.
A Temu és a Shein árai is megugorhatnak
Az olyan felkapott piacterek, mint a Temu vagy a Shein, annak köszönhetik népszerűségüket, hogy alacsony árú termékeiket gyors kiszállítással kínálják. A Trump-kabinet a kínai gazdaság befolyását igyekszik visszaszorítani azzal, hogy új vámokat vet ki Kínára és a kisértékű csomagok adókezdvezményét is megszünteti.
Amint az Tímár Szabolcs, a PwC Magyarország e-kereskedelmi szakértőjének írásából kiderül, a vámintézkedések hatása óriási, hiszen az Egyesült Államok 2023-ban 427 milliárd dollár értékű árut importált Kínából. A legnagyobb kategóriát a fogyasztói elektronikai cikkek, köztük mobiltelefonok, számítógépek és egyéb technológiai eszközök jelentették. Kína biztosította az amerikai okostelefon-import 78 °%-át, valamint a laptopok és tabletek 79 %-át.
A legnagyobb hatás az árak növekedésében és a szállítási idők meghosszabbodásában jelentkezik. Ezután a Temuról vagy Sheinről rendelt termékek esetében egy átlaos amerikai vásárlónak meg kell fizetni pluszban a 10%-os vámot, és a 800 dollár érteék alatti csomagok adómentesség felfüggesztésével még az esetleges vámköltségeket is. A vámkezelési eljárás miatt pedig hosszabb idő alatt jut a tremékéhez, ami jelentősen csökkentheti az impulzusvásárlások számát.
Hogy hat mindez az európai piacra?
2024-ben 4,6 milliárd darab alacsony értékű (150 euró alatti) csomag érkezett az Európai Unióba, 91%-uk Kínából.
Az Európai Unió 2021-ben eltörölte a 150 euró alatti áfamentességet, az akkor piacon lévő kínai szereplők gyors reakcióját mutatta, hogy mire a rendelet életbe lépett, gyors, automatikus vámolást biztosító vámraktárak közbeiktatásával, helyi raktárak létesítésével, valamint az áfa automatikus, megrendeléskor történő beszedésével rendkívül gyorsan alkalmazkodtak a helyzethez. A Shein és a Temu ezután már eleve ennek a szabályozásnak megfelelve indult el, így hamar egyértelművé vált, hogy ez a beavatkozás nem tölti be a piacvédelmi szerepet.
Az EU már egy ideje új vámreformon dolgozik: a rendelettervezet szerint az Unión kívülről rendelt csomag importőre már nem a fogyasztó lenne, hanem a kiskereskedői platform, ezáltal nekik kellene beszedniük a csomag után keletkező vámdíjakat és az áfát is, továbbá biztosítaniuk kellene, hogy minden forgalmazott termék megfeleljen az uniós szabványoknak.
Ugyancsak a terv része, hogy mind a 27 uniós tagállam vámadatait egyetlen informatikai rendszerben gyűjtik össze, ehhez pedig egy központi uniós vámhatóság is létrejönne, ami még azelőtt átvizsgálná a szállítmányokat, mielőtt az árut felrakodnák szállításra vagy megérkezne az EU-ba.
A változtatások hatására csökkenhet az árkülönbség az EU-n kívüli és az EU-ból származó termékek között.
A lassú ügymenet miatt a kínai szereplőknek bőven lesz ideje előkészülni arra, hogy a rendelet a legkisebb fennakadást okozza az üzletmenetben. Ráadásul a helyi kereskedők és termelők sok esetben szintén import termékekből, alapanyagokból dolgoznak, így a védővámok valójában őket is ugyanúgy terhelni fogják.
A vámok önmagukban tehát nem jelentenek valódi versenyelőnyt a lokális, adott piacon jelen lévő szereplők számára: bár az árkülönbség csökkenhet, a vásárlók többsége továbbra is a választék, a szolgáltatási minőség és ár-érték arány alapján dönt.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Jakub Porzycki/NurPhoto via AFP)