Sok német városban kötelező a környezetvédelmi matrica
Alkalmasint csak kevés magyar autós tudja, hogy 2008 óta több mint 40 német város központjában vezettek be környezetvédelmi zónákat, további 46 városban ezt tervezik. Az intézkedés célja: csökkentsék a levegő szennyezettségét. Különösen a „Feinstaub”, a finom – vagy szállópor mértékét, melyet főként a dízelmotoros járművekből kiáramló égéstermékek növelnek. A zónákba külföldi autósok is csak megfelelő matrica birtokában hajthatnak be – hacsak járművük ehhez nem túlságosan környezetszennyező. Az előírások megsértése mind a németeknek, mind a külhoniaknak jelentős pénzbüntetést hozhat.
A finompor sajátossága, hogy a láthatatlan, szagtalan porszemecskék bejutnak a tüdőbe s nagyobb mennyiségben asztmát, bronchitist, illetve rákot válthatnak ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente világszerte 370.000 korai elhalálozás erre a porra vezethető vissza. Ezért próbálnak védekezni e környezeti ártalom ellen újabban a dízelmotorok részecskeszűrőivel csakúgy, mint a különösen szennyező kocsik kitiltásával.
Melyik kocsi milyen színű matricát kaphat?
A besorolás az európai kipufogógáz-szabvány alapján történik. Négy kategória létezik: minél kisebb a károsanyag-kibocsátás, annál magasabb a csoport. A leginkább környezetkímélő kategóriába tartozó autók zöld matricát kapnak. Ide tartoznak a benzín meghajtású járművek szabályozott katalizátorral, valamint dízel-autók, melyek az Euro 4-normát teljesítik. Az Euro 3-normának megfelelő dízel-gépjárműveknek sárga matrica jár, míg az Euro 2-normát teljesítő dízelek pirosat kapnak. Semmilyen matricát nem kaphatnak a szabályozott katalizátor nélküli személygépkocsik, az Euro-1 vagy rosszabb fokozatú dízel-személygépkocsik és az Euro-1 vagy rosszabb fokozatú tehergépkocsik.
Akit a részletek érdekelnek, látogassa meg a Minőségügyi és Biztonságtechnikai Kft. (ÉMI-TÜV SÜD) weboldalát ( www.emi-tuv.hu), ahonnan az ismertető letölthető.
Hová, mivel hajthatunk be?
A német belvárosok környezetvédelmi zónáiba a szélvédőre kitett piros, sárga illetve zöld, köralakú matricákkal lehet bejutni; a matricán belül fehér téglalapban a kocsi rendszáma van feltüntetve.
Jelenleg Németország alábbi városaiban vannak környezetvédelmi zónák:
Augsburg, Berlin, Bochum, Bonn, Bottrop, Bremen, Dortmund, Dresden, Duisburg, Düsseldorf, Essen, Frankfurt am Main, Freiburg im Breisgau, Gelsenkirchen, Hannover, Heidelberg, Heilbronn, Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Köln, Leipzig, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Mühlacker, Mühlheim, München, Münster, Oberhausen, Osnabrück, Pfinztal, Pleidelsheim, Pforzheim, Recklinghausen, Regensburg, Reutlingen, Schwäbisch Gmünd, Stuttgart, Tübingen.
Berlin, Köln és Hannover belvárosába ez év januárjától már csak a zöld matricával lehet behajtani, míg Bremen, Majna-Frankfurt, Münster és Neu-Ulm központjában mind a zöld, mind a sárga érvényes. A Német Automobil Club (ADAC) nem győzi hangsúlyozni: a rendelet a külföldi rendszámú kocsikra is vonatkozik! Akiknek a kijelölt belvárosokban hiányzik a járművéről (személy- tehergépkocsi, busz) a megfelelő matrica, 40 eurós pénzbírsággal számolhat. (Német autóvezetők további egy bűntető-ponttal a központi közlekedési nyilvántartóban).
Szinte mindegyik említett város tervezi a környezetvédelmi zónák lépcsőzetes szűkítését: ahova eddig mind a három színű matricával be lehetett hajtani, ott a jövőben már csak sárgával, azután majd csak zölddel lehet majd bejutni.
A fenti városok környezetvédelmi szabályairól bővebb felvilágosítás található az ADAC honlapján: http://www1.adac.de/Verkehr/Verkehrsexperten/Umweltzonen/
A német Autóklub becslései szerint egyébként német honban a járművek 80 százaléka rendelkezik zöld matricával; 15 százalékuk szélvédőjén sárga található és csupán 5 százalék közlekedik pirossal, illetve matrica nélkül.
Hogyan szerezhetünk matricát?
Magyarországon a matrica az ÉMI-TÜV SÜD Kft. budapesti irodájában igényelhető, ára bruttó 6500 forint. (Az árváltoztatás jogát fenntartják). A cégnél másolatot készítenek a jármű forgalmi engedélyéről (amely ismeretesen a V9 sz. alatt tartalmazza a környezetvédelmi besorolást) és azt továbbítják illetékes helyre Németországba. A jóváhagyás után a matricát megküldik a megrendelőnek, akinek az ügyintézésnél csak a postai kézbesítési idővel kell számolnia.
Cím: 1043 Budapest, Dugonics utca 11. Telefon: (1) 399 3601
Ügyfélfogadási idő: H-Cs.: 08.30-14.00, P: 08.30-13.00
Magyar gépjárművezetők Németországban is beszerezhetik a matricát, például 400 Dekra vagy 300 TÜV SÜD műszaki vizsga-állomáson. „A szükséges adatok (forgalmi engedély, zöld kártya, a forgalomba helyezés dátuma) felülvizsgálása után adjuk ki a matricát, az a helyszínen 5 euróba kerül” – tájékoztatta munkatársunkat Alexandros Pegios, a TÜV SÜD müncheni állomásáról. Interneten való megrendelés esetén a kocsi papírjait elektrnikus formában (pdf. vagy jpg.) kell elküldeni. A fizetés hitelkártyával történik és 15 euróval kell számolni, ami tartalmazza a matrica postai kiküldésének költségét is.
További felvilágosítás:
http://www.tuev-sued.de/auto_fahrzeuge/feinstaub-plakette
http://www.dekra.de/de/115
A matrica- árak helyileg eltérőek lehetnek, a helyszínen általában 5 és 10 euró között mozognak. Online megrendelés estén a különbség még jobban ingadozik. A Climate Company – Umweltplakette magánvállalkozás szintén bonyolit le internetes rendelést: az EU-n belül forgalomba helyezett gépkocsik esetében 29,80 euróért. További felvilágosítás:
http://umwelt-plakette.de/ Itt klikkeljünk a magyar zászlóra.