Sejtelmes üzenet Oroszországból: Moszkva időben válaszol majd diplomatái kiutasítására
Oroszország időben és a saját érdekeinek megfelelően válaszol majd diplomatáinak kiutasítására - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán Moszkvában újságíróknak nyilatkozva.
Peszkov szerint Oroszország a kölcsönös előnyök és az érdekek kölcsönös tiszteletben tartása alapján, ott, ahol ezt a saját érdekei is így kívánják, a történtek ellenére is kész lesz folytatni az együttműködést.
Kijelentette, hogy Moszkva a diplomatakiutasítások ellenére továbbra is kész egy csúcstalálkozóra Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök között. A Putyin által a találkozó előkészítésére kiadott utasítás a szóvivő szerint továbbra is érvényben van.
- Putyin és Oroszország kész kölcsönös bizalomra épülő, kölcsönösen előnyös kapcsolatokat építeni minden országgal, beleértve az Egyesült Államokat. Annyira vagyunk készek, amennyire opponenseink vagy partnereink - mondta.
Peszkov elmondta, hogy Moszkva mindeddig nem kapott Londontól olyan érdemleges bizonyítékokat vagy választ, amelyek alátámasztották volna az orosz féllel szemben megfogalmazott brit vádakat. Az orosz külügyminisztérium szerdán közzétett állásfoglalásában leszögezte: ha London nem bizonyítja be meggyőzően az ellenkezőjét, akkor Oroszország úgy kezeli majd a Szkripal-ügyet, mint egy, az állampolgárai ellen, politikai provokáció céljával elkövetett merényletet.
„Hangsúlyozzuk, hogy a bizonyítás kényszere ebben ez esetben éppen a brit oldalt terheli”- írta közleményében az orosz diplomáciai tárca, amely szerint a körülmények elemzése erre enged következtetni.
A Moszkvában kiadott külügyi dokumentum szerint London az egész világon a bűnösség abszolút vélelmét próbálja meg kialakítani Oroszországgal szemben, a konfrontáció tudatos szításával és az orosz határoknál történő erődemonstrációval párhuzamosan.
Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője az Interfax hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy a kiutasított orosz diplomaták között a szolgálatnak "nagyon kevés" munkatársa van. Elmondása szerint az SZVR embereit állomáshelyükön, ahol a helyi szakszolgálatokkal való együttműködést biztosították, a partneri csatornákon keresztül, valódi minőségükben mutatták be. Nariskin úgy vélekedett, hogy a kiutasításokra megfelelő, elég kemény választ fog adni.
Szergej Szkripal Nagy-Britanniában élő volt orosz-brit kettős ügynök és lánya március 4-én súlyos mérgezéses tünetekkel került az angliai Salisbury városának kórházába. Szkripal az orosz katonai hírszerzés ezredeseként a brit külső hírszerzés (MI6) ügynöke volt, ami miatt hazájában elítélték, de ügynökcsere keretében elengedték.
London a merénylettel az oroszokat gyanúsította meg, amit Moszkva visszautasított. A vádak és viszonvádak nyomán a két ország kölcsönösen kiutasított 23 diplomatát. Később egy sor európai uniós és más ország szintén orosz diplomatákat utasított ki. A nyugati országok jelentős részben felsorakoztak Nagy-Britannia mögött. Moszkva felajánlotta együttműködését az ügy kivizsgálásában, ugyanakkor kézzel fogható bizonyítékokat követel.