Sárga lap Magyarországnak: a beutazási tilalom a nemzetközi sajtóban
A Die Welt diplomáciai botránynak minősíti, hogy az USA megtiltotta hat magyar állami tisztségviselő beutazását, mert az érintettek ellen korrupció gyanújával nyomozás folyik. Krekó Péter a Political Capitaltől A Business New Europe-nak úgy nyilatkozott, hogy az Egyesült Államok azért adott ilyen erős jelzést a magyar korrupció ügyében, mert Orbán oroszbarát politikát folytat, és mert bejelentette, hogy illiberálisnak látja Magyarország politikai jövőjét. A Die Presse vendégkommentárja azt elemzi, hogy az Egyesült Államok miért mutatott fel sárga lapot Magyarországnak.
A magyar hivatalos személyek kitiltásával csak tovább rosszabbodott az amúgy is feszült kétoldalú viszony. Krekó Péter a Political Capitaltől úgy látja, hogy az Egyesült Államok azért adott ilyen erős jelzést a magyar korrupció ügyében, mert Orbán oroszbarát politikát folytat, és mert bejelentette, hogy illiberálisnak látja Magyarország politikai jövőjét. A szakértő rámutatott: az ukrán válság közepette különösen riasztó az USA számára, hogy a viszonyok egy Putyin-párti, antiliberális, Nyugat-ellenes rezsim kialakulása felé mutatnak. Simonyi András pedig úgy véli, hogy a lépés jelzi: Washington megelégelte a csendes diplomáciát, főleg Clinton és Obama figyelmeztetése után. És abból is elege van, hogy a magyar fél sorozatosan figyelmen kívül hagyja az intéseket a demokratikus ellenőrzés, az átláthatóság, a fékek és ellensúlyok hiánya kapcsán. A volt nagykövet hozzátette, hogy egy ilyen döntés igen-igen szokatlan szövetségesek között. Az amerikai akció egyben nagyobb óvatosságra inti mind az EU-t, mind bármely olyan vezetőt Közép- és Kelet-Európában, aki el akarna térni a demokratikus irányvonaltól. Mármint hogy ne válasszák a putyinizmus útját. Simonyi arra is rámutatott, hogy Washington igen gondosan választotta ki a célpontokat, ez is az üzenet része.
A Die Welt nevű német konzervatív lap diplomáciai botránynak minősíti, hogy az USA megtiltotta hat magyar állami tisztségviselő beutazását, mert az érintettek ellen korrupció gyanújával nyomozás folyik. Budapest felháborodottnak mutatkozik és folyamatosan berendeli az amerikai ügyvivőt. Obama szeptember végén egy lapon említette Magyarországot egy sor gusztustalan diktatúrával, a magyar kormány magyarázatot követelt. A látogatási tilalom ügyében az újdonsült magyar külügyminiszter a részleteket sürgette, de talán nem tudta, hogy Goodfriend nem mondhat semmit, hacsak nem akar államtitkot elárulni. Vagy Szijjártó nagyon is tisztában volt a helyzettel, csak éppen arra akart hivatkozni, hogy pontos információk híján a magyar fél nem tud utánajárni az ügynek. Később be is jelentette, hogy nem terveznek vizsgálatot, az amerikai képviselet vezetője viszont azt mondta, hogy így is minden tény a magyar kormány rendelkezésére áll.
Az USA egyébként nem akarta nyilvánosan megalázni Magyarországot, hiszen nem a nagykövetség hozta nyilvánosságra a fejleményt, és ilyen intézkedést sok más ország ellen is hoznak. De nemigen kétséges, hogy több is van a dolog mögött, hiszen a rendszerváltás óta egyetlen washingtoni kormányzat sem gyakorolt ekkora nyomást Budapestre. Goodfriend kommentárjai sokkolóak. Nyíltan azzal fenyegette meg a magyarokat, hogy az USA hamarosan nem szövetségesként tekint az országra, ha az még jobban aláássa a hatalmi ágak megosztását, illetve a demokráciát. Végül is az alkotmányos intézmények által gyakorolt felügyelet hiánya alapot teremt az egyre nagyobb korrupcióhoz, az pedig fenyegeti a demokráciát. Kijelentette továbbá: el tudja képzelni, hogy Magyarországot kizárják a Demokráciák közössége nevű kormányközi szervezetből. Lehet, hogy a túlzott oroszbarátság miatt meg kell rendszabályozni a magyar felet, hogy ily módon egyúttal elriasszák mindazokat, akik utánozni akarnák a példát Kelet-Európában.
A Die Presse vendégkommentárja azt elemzi, hogy az Egyesült Államok miért mutatott fel sárga lapot Magyarországnak. A szerző, Csekő Balázs, Bécsben élő szabadúszó újságíró úgy gondolja, hogy az USA végképp elvesztette türelmét a magyar kormánnyal szemben, miután nem használt semmit az évek óta elhangzó bírálat, diplomáciai jegyzék, valamint a nyugati sajtóban megjelent számtalan kritikus cikk a demokrácia leépítése és a jogállam megrendítése kapcsán. Mindeddig nem sikerült feltartóztatni Magyarország eltávolodását a nyugati értékektől, illetve meggátolni közeledését az ázsiai tekintélyuralmi rendszerekhez. Az elmúlt hetekben azonban egyértelművé vált, hogy az amerikaiak megkeményítik álláspontjukat a budapesti kormánnyal szemben, lásd Clinton, Obama és Nuland nyilatkozatát.
A beutazás megtagadása a következő fokozatot jelenti. Diplomáciailag rendkívül éles intézkedésről van szó, amire egyébként nemigen van példa szövetségesek között. Okai között ott van, hogy a civil társadalom megfélemlítése félreverte a vészharangokat Washingtonban. Az Ökotárs irodájának megrohamozásával a magyar kormány végképp átlépte a vörös vonalat. Az oroszbarát vonal szintén felháborodást és dühöt váltott ki a tengerentúlon. A szankciók elutasításával Orbán végérvényesen lesre futott. Ezen felül a keleti nyitásra alapuló gazdaságpolitikát, a paksi szerződést, és ország putyinizálódását az „illiberális demokrácia” irányában kezdettől fogva gyanúsnak tartották és árgus szemekkel figyelték az óceán túlsó partján. Washington felismerte, hogy a nyugati egység szemszögéből komoly kockázatot rejt magában a „magyar rák”, amely további államokat fertőzhet meg a térségben. Az USA nem hajlandó feladni a berlini fal leomlása után kialakult politikai rendet. Magyarországnak vissza kell térnie a nyugati útra és véget kell vetnie a négy éve tartó tekintélyelvű kalandnak. Washington részéről a szavakat tettek követik. Aligha telik el sok idő, és Brüsszel is hasonlóképpen lép fel.
(Forrás: Klubrádió/Szelestey Lajos)