Agykarbantartó matek: melyik két műveleti jelet kell felcserélni, hogy helyessé váljon az egyenlet?

A matek mindig jó agykarbantartó, és most egy jópofa rejtvény segítségével tornáztathatja meg az elméjét.

2025. május 12., 12:52

Szerző:

Folytatjuk agykarbantartó matek névre keresztelt sorozatunkat, mert hétről hétre látjuk, milyen sokan fejtik meg ezeket a rejtvényeket. Reméljük, az alábbi feladvány is sokak tetszését elnyeri majd, ez most némileg újszerű. Odáig nem sok újdonság van benne, hogy egy hibás egyenletet mutatunk és a feladat az, hogy ezt az egyenletet kell helyessé tenni. De ezúttal a matematikailag helyes egyenlethez vezető utat akként szabjuk meg, hogy az egyenletben látható öt műveleti jel közül kell kettőt felcserélni egymással. Ez nem az érettségi szintje, általános iskolai matektudás bőven elég a rejtvény megfejtéséhez, szóval úgy tippeljük, hogy a leggyorsabbaknak 25 másodperc alatt sikerülni fog. Van kedve időre játszani? Akkor indítsa be most az alábbi visszaszámlálót! A teljes feladványt az óra alatt találja.

Agykarbantartó matek: melyik két műveleti jelet kell felcserélni egymással?

Itt a javításra, vagyis cserére szoruló egyenlet.

 Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

A megfejtést az oldal alján találja

 

Egy random zenei videót ideteszünk még biztonsági okokból: nem szeretnénk, hogy túl közel legyen egymáshoz a feladvány és a megfejtés, hiszen akkor aki túl gyorsan görget, véletlenül már akkor megláthatja a megoldást, amikor még nem fejtette meg a rejtvényt. Szóval jöjjön egy helykitöltő klip, aztán mutatjuk a megfejtést.

Itt a megfejtés

Egyrészt 1×6×8=48, azaz messze sokkal több, mint amennyi eredményt ki kéne hoznunk ezekből a számokból, másrészt 1:6 nem egész szám, szóval első pillantásra fel lehet ismerni az egyenlet gyenge, azaz módosításra váró pontjait akkor is, ha az ember nem is számolja ki fejben a bal oldalon lévő pontos összeget.

Mivel a műveleti jeleket csak mozgatni lehet, de eltüntetni nem, egyértelmű, hogy valahol biztosan lesz osztás ebben az egyenletben. Hogyan lehet, hogy az osztás után egész szám marad a végeredmény? Hát úgy, ha olyan számot osztunk ezzel a bizonyos számmal, ami ennek a számnak a szorzataként jött létre.

A helyes megoldáshoz vezető út tehát az, ha a hatost is bekapcsoljuk abba a szorzatba, amit aztán hattal osztunk. Ez az első szorzásjel és az első összeadásjel felcserélésével válik lehetségessé.

Így a következő egyenletet kapjuk.

 Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

6×8×1:6=8×1=8 – az egyenlet közepén található kifejezés értéke így mindössze nyolc lesz. Ehhez adódik hozzá az első egyes és a végső nyolcas, és így pontosan ki is jön a 17-es végeredmény.

Köszönjük, hogy velünk játszott, várjuk vissza holnap is egy más típusú játékkal itt a 168.hu-n a Szórakozás rovatban!

(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)