Románia nem kicsit, hanem nagyon elkezdett fegyverkezni

Románia még az idén csatlakozhat a schengeni övezethez, valamint a bruttó nemzeti termék 2,5 százalékát fordítja védelemre.

2022. augusztus 4., 11:15

Szerző:

Nicolae Ciuca a Bloombergnek adott interjút, amiben kijelentette, hogy az orosz-ukrán háború után esélytelen, hogy Oroszország és Nyugat között a régi állapot térjen vissza. Szerinte a háború igazolja, hogy Putyin vissza akarja állítani a korábbi Szovjetunió teljes területét.

Az államfő szerint Oroszország nem fog megtámadni egy NATO-tagállamot sem, de jelenleg hidegháború helyzet uralkodik. Ciuca szerint nem szabad enyhülnie az Oroszországgal szembeni nyomásnak, ugyanis ha nem ismerik el Ukrajna területi egységét, akkor más országokkal is hasonlóan fognak bánni.

Románia jelenleg a bruttó nemzeti termék 2,5 százalékát fordítja védelemre, ami a NATO-val szembeni vállalást túlteljesíti. Az összeg mintegy harmadát fegyverek, többek között harci repülőgépek, tengeralattjárók, korvettek, páncélozott harci járművek és drónok beszerzésére fordítják.

(Kiemelt kép: Nicolae Ciuca román miniszterelnök, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) újonnan megválasztott elnöke beszédet mond a párt rendkívüli kongresszusán Bukarestben 2022. április 10-én. Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

 

A Liberty Justice Center jogi érdekvédelmi szervezet pert indított az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bíróságán, hogy megakadályozza Donald Trump elnök átfogó vámintézkedéseit. A keresetet öt amerikai vállalkozás nevében nyújtották be, amelyek olyan országokból importálnak árukat, amelyekre Trump vámokat vetett ki.