Piálásban világbajnokok

Ha lerészegedésből világbajnokságot rendeznének, azt toronymagasan a brit fiatalok nyernék meg. Ez derül ki abból az átfogó nemzetközi felmérésből, amelyet ‘Doing Better for Children’ címmel az OECD készített. A kutatásból érdekes kép rajzolódik ki arról, hol a legjobb fiatalnak lenni a fejlett világ országai közül.

2009. szeptember 2., 01:06

Ők a legrészegesebbek a jóléti társadalmak fiataljai közül. Egy nemzetközi felmérés szerint a 15 évesek korosztályában a britek rúgnak be a legtöbbször és a leginkább, ráadásul a lányok határozottan többet isznak, mint fiú kortársaik. (A 13-15 éves korosztályban a britek közt kétszer annyi a rendszeresen alkoholt fogyasztók aránya, mint az amerikai, olasz vagy francia tinédzserek közt. A 15 éves lányok közül pedig a britek fele mondta azt, hogy többször volt már részeg, ez majdnem háromszorosa a francia lányokénak).

Hol a brit fiatalok helye?

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési szervezet (Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD) átfogó felméréséből, amely azt vizsgálta, milyen a gyerekek élete a szervezet tagországaiban, szerencsére összességében azért jóval kedvezőbb kép alakul ki a brit fiatalokról. Ezek szerint anyagilag általában jó körülmények közt élnek, és magas szintű oktatást kapnak, amelyhez a brit állam az OECD átlagnál magasabb költségvetési támogatást nyújt. A gyermekszegénység is kisebb az OECD átlagánál, és a brit családok átlagjövedelme is magasabb az OECD tagországokban megszokottnál.

Elterjedt viszont a tinédzserek közt az alkoholizmus és - a brit kormány hosszú évek óta tartó erőfeszítései dacára - ugyancsak tartósan magas a tizenéves terhességek aránya. Ezenkívül jó esélyük van rá, hogy elvált szülők gyermekeként nőjenek fel.

Ki miben éllovas?

A tanulmány rangsorából kiderül, hogy a legnagyobb jólétben és a legnívósabb lakásokban a norvég gyerekek élnek. A legmagasabb szintű oktatást a finn diákok kapják, míg a legkisebb kockázatnak a svéd gyerekek vannak kitéve. A legkevesebbet a svájci gyerekek mozognak. Iskolába leginkább a török, legkevésbé a cseh gyerekek szeretnek járni. A legtöbb elvált szülő az Egyesült Államokban van, a családi kötelékek Olaszországban a legerősebbek, így ott a legkevesebb a válás. A fiatalkorúak öngyilkosságát tekintve pedig Új-Zéland a listavezető.

Mit szólnak a politikusok?

A brit kormány ifjúságért felelős államtitkára, Dawn Primarolo szerint a tanulmány is bizonyítja, hogy az oktatásra költött összegek kezdenek eredményeket hozni. A konzervatívok oktatási szakértője, Nick Gibb szerint azonban aggasztó, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek továbbra is jelentősek, és a szegény gyerekek esélyei nem javultak érzékelhetően Nagy-Britanniában.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.