Öt adó egy hallelujáért
A takarékossági csomaggal Orbán Viktor miniszterelnök el akar tűntetni néhány problémát az EU-val folytatott vitából. A polgárok számára ez megterheléseket hoz magával – írja András Szigetvári.
… az EU-bizottság fenyegető szankcióira válaszként a magyar kormány egy új takarékossági csomagot terjesztett elő. Orbán Viktor miniszterelnök munkacsoportja nem kevesebb, mint öt új adónemet kíván bevezetni. Ennek kiegészítéseként csökkentik a gyógyszertámogatást, és a településeknek erőteljesen kell takarékoskodniuk. 2013-ban a kormány összesen 2,2 milliárd eurót akar megtakarítani, és már az idén félmilliárdos megtakarítást szeretne elérni.
Az új adók között szerepel egy 0,1 százalékos pénzügyi tranzakciós adó. Mindenesetre, még ha pénzügyi tranzakciós adónak is nevezik, az Orbán–féle változatnak nagyon kevés közös vonása van az EU-ban megvitatás alatt levő modellel (a részvény- és az osztalékkereskedelem megadóztatása). Magyarországon ez készpénzbefizetéskor és -felvételkor válik esedékessé. A járulékot pénzátutalásnál és bankkártyával történő fizetésnél is meg kell fizetni. Ezt az adót 2013-ban vezetik be, és 228 milliárd forint (kb. 760 millió euró) bevételt kell hoznia az államnak. Ezzel az intézkedéssel helyettesítik a nemzetközi összehasonlításban magasnak számító és 2014-ben megszűnő bankadót.
Telekommunikációs adó
Továbbá bevezetésre kerül egy telekommunikációs adó is. A mobiltelefonoknál minden megkezdett perc után és minden SMS-nél két forint (0,0067 euró) adót kell fizetni. Ez a járulék váltaná ki a telekommunikációs vállalatokra kiszabott és sokat bírált különadót. A háztartási és gépkocsi biztosítások megkötésekor is külön adót kell fizetni, és a tehergépkocsik számára bevezetésre kerül egy útadó. Budapesten „dugódíj”, azaz egy fajta személygépkocsikat terhelő járulék bevezetését tervezik.
A megszorításokkal Magyarország arra az EU-s fenyegetésre reagál, amely szerint 2013-ban megszüntetik a kohéziós alapokból származó támogatások kifizetését. A Bizottság azért helyezte kilátásba ezt a lépést, mert Magyarország több alkalommal megsértette a maastrichti kritériumokat. A Magyarországon kifizetésre kerülő EU-s támogatások jelenleg évente a GDP 0,5%-át teszik ki. Tekintettel arra, hogy Magyarországon kevés a befektetés „az Orbán-kormány rá van utalva ezekre az EU-s támogatásokra” – állítja Sándor Richter, a Bécsi Kelet-Európa Intézet (WIIW) munkatársa. A Bizottság megvizsgálja majd a takarékossági csomagot, és eldönti, hogy végrehajthatók-e ezek az intézkedések – vélik Johannes Hahn EU-biztos brüsszeli irodájában.
Új offenzíva
Miközben a költségvetés területén elképzelhető a közeledés az EU és Magyarország között, hétfőn Orbán újabb offenzívába kezdett, hogy megakadályozza az országa ellen indított három kötelezettségszegési eljárást. A mai kedden az EU-bizottság elnökével, José Manuel Barroso-val találkozik Brüsszelben. A Bizottság a Nemzeti Bank függetlenségének a megsértése miatt eljárást kezdeményezett Magyarország ellen. Brüsszel szemében szálka a bírák ezreinek időelőtti nyugdíjazása és az adatvédelmi ombudsman leváltása is.
Csak abban az esetben kezdődnének meg a tárgyalások a Budapest által óhajtott EU-s és IMF-es hitelről, hogy ha ebben a három kérdésben enged Magyarország, és módosítja a törvényeket. Magyarország 2011 végén igényelte meg a szükségesnek tartott hitelt.
A tárgyalásokon résztvevő személyek azonban nem hisznek a gyors haladásban. Az bizonyos, hogy néhány pontban már megváltoztatták a jegybanktörvényt. A legfontosabb kifogásokra azonban még nem válaszolt Budapest. Többek között azt bírálták, hogy a kormány további jegybankigazgatót akar kinevezni.
Panaszok
Az EU már ezen a szerdán Magyarország elleni panasszal fordulhat az Európai Bírósághoz. Ennek ellenére a bennfentesek mégis lehetőséget látnak a megállapodásra: eszerint a kötelezettségszegési eljárásokat elválaszthatják a hitelfelvételről folyó megbeszélésektől.
Hétfőn Orbán ismét makacsnak mutatkozott, és előfeltételek nélküli tárgyalásokat követelt az EU-tól és a Valutalaptól. Többszöri kezdeményezés ellenére hétfőn a Standard senkit sem tudott elérni a magyar kormánykabinetből. (
Der Standard, 2012.04.24.)Fordította: dr. Gonda László