Oroszországban nincs utcai pénzváltás

Október 1-jétől Oroszországban nem működhetnek a hagyományos utcai pénzváltók. A központi banki szerepkört betöltő Oroszország Bankja rendelkezése értelmében valutát ezentúl csak más pénzügyi műveleteket is kínáló, szorosabb banki ellenőrzés alá tartozó egységek adhatnak-vehetnek. Az utcai pénzváltásnak a folyamat átláthatóvá tétele, a csalók ellehetetlenítése, a fekete és a szürke váltás kiszorítása érdekében vetettek véget.

2010. október 4., 11:25

Szeptember 30-ára Oroszországban az egykori 11 500-ból már csak 139 utcai pénzváltó maradt, ebből 111 Moszkvában. A

Központi Bank utasítására májustól a bankok nem nyithattak új utcai pénzváltókat, a meglévőket pedig belső banki státusú egységekké kellett átalakítaniuk és a pénzváltáson túl más banki műveletek végrehajtásával megbízniuk. Október 1-jétől a „valutaváltó” elnevezés nem használható, a régi cégtáblákat erre az időpontra ki kellett volna cserélni.

A

Vesti hírműsor és a Vedomostigazdasági magazin a hatályba lépés napján körülnézett Moszkvában és azt tapasztalta, hogy jó pár pénzváltó a tiltás ellenére továbbra is működik a régi módon és a régi cégér alatt. A több hónapos előkészítés ellenére a rendelkezést nem sikerült a kitűzött időpontra maradéktalanul végrehajtani, talán azért sem, mert Oroszország Bankja nem sietteti a régi struktúra teljes lebontását.

Elemzők szerint az utcai pénzváltók nagyon népszerűek voltak gyorsaságuk és a bankokénál jóval alacsonyabb kezelési költségeik miatt.

A 2008-2009-es gazdasági válság következményeként Oroszország lakósai fokozottan vonzódnak a valutához. Dollárban adják meg az ingatlanárakat, jelentősebb ingóságaik értékét, dollárban kérik el a lakbéreket, dollárrá számítják át – az erre érdemes – fizetéseket, adósságokat. Megtakarításaikat is egyre többen valutában tartják. A Központi Bank legfrissebb adatai szerint a banki lakossági betétek összege elérte a 8 trillió 721,9 milliárd rubelt. Ebből 1,816 trillió valutában van. Egyszóval a dollár – de még a nála valamennyivel népszerűtlenebb euro is – mindennapi fizetési eszközként működik. (Jelenleg egy dollár kb. 30 rubelt, egy euro 41-42 rubelt ér).

A valuta adás-vételei folyamatok tisztaságát és a csalások kiiktatását jobban szolgálta volna, ha a központi bank és az illetékes bűnüldöző hatóságok a konkrét törvénysértőkkel veszik fel a harcot, míg az utcai pénzváltás intézményét békén hagyják – vélekednek egyes elemzők. A szabálysértő pénzváltókat a központi bank akár 500 ezer rubeles bírsággal is sújthatta volna.

Ugyanakkor az is megfelel az elvárásoknak, hogy a pénzváltás civilizáltabb körülmények között menjen végbe, aminek a központi bank tett eleget azzal, hogy ezt a műveletet most szorosabb banki ellenőrzés alá helyezte. Egyébként jelenleg Oroszországban 24 500 banki fiókban, alegységben lehet valutát venni-eladni.