Oroszország akár az Egyesült Államokra is csapást mérhet
Ősszel tervezik bevetni a szuperfegyvert.
Oroszország szombaton közölte, hogy őszre tervezi bevetni az újonnan tesztelt Sarmat interkontinentális ballisztikus rakétáit, amelyek képesek nukleáris csapást mérni az Egyesült Államokra, írja a Reuters.
A Dmitrij Rogozin, a Roszkozmosz űrügynökség vezetője által közölt cél ambiciózus, mivel Oroszország csak szerdán számolt be az első tesztindításról, és nyugati katonai szakértők szerint több időre lesz szükség, mielőtt a rakéta bevethető lesz.
A Sarmat 10 vagy több nukleáris robbanófejet képes hordozni, és több ezer kilométerre lévő célpontokat képes támadni az Egyesült Államokban vagy Európában.
Rogozin az orosz állami televíziónak adott interjújában elmondta, hogy a rakétákat a szibériai Krasznojarszk régióban, Moszkvától mintegy 3 000 kilométerre keletre telepítenék. Ugyanazokon a helyeken és ugyanazokban a silókban helyeznék el őket, mint a szovjet korabeli Voyevoda rakétákat, amelyeket leváltanak, ez pedig jelentős erőforrásokat és időt takarítana meg.
A szuperfegyver indítása történelmi esemény, amely a következő 30-40 évre garantálja Oroszország gyermekeinek és unokáinak biztonságát - tette hozzá Rogozin.
A nukleáris háború veszélye miatti nyugati aggodalom azóta nőtt meg, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én egy olyan beszéddel indította meg ukrajnai invázióját, amelyben utalt Moszkva nukleáris erőire, és figyelmeztetett, hogy minden olyan kísérlet, amely Oroszország útjába áll, olyan következményekkel jár, amelyekkel még soha nem találkoztatok a történelmetek során – írja a Portfolio.
(Kiemelt kép: Vlagyimir Putyin orosz elnök)