Árrésstop: nagyot csökkenhet hamarosan a gyógyszer ára?
Nagy Márton ugyan még nem jelentette be az árréstop rendszerét a gyógyszerekre, de vigyázó tekintetét a patikákon tartja.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedésére hívta fel a figyelmet, miután egyeztetett Dr. Greskovits Dáviddal, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével – írja a Forbes. A megbeszélésről a miniszter Facebook-bejegyzésben számolt be, jelezve, hogy a kormány figyelemmel kíséri a gyógyszerárak alakulását. Bár konkrét intézkedéseket egyelőre nem jelentettek be, a Forbes.hu cikke szerint a korábbi kormányzati gyakorlat alapján elképzelhető, hogy a szektor figyelmeztetése után árrésstop következik.
Hiszen a forgatókönyv már ismerős:
- először Nagy Márton jelez a Facebookon, majd
- jön a figyelmeztetés az érintett szektornak, végül pedig
- megérkezik a kormányzati beavatkozás, árrésstop formájában.
A cikk emlékeztet arra, hogy a kormány korábban más termékkategóriákban is hasonló lépéseket tett az infláció megfékezése érdekében. A nem támogatott gyógyszerek árának emelkedése különösen érzékenyen érintheti a lakosságot, ezért a kormányzat részéről várhatóak további intézkedések a helyzet kezelésére.
Van egy kis bökkenő az árrésstop rendszerével
Korábban megírtuk, hogy az árrésstop-rendelet a nagy kereskedelmi láncok, multinacionális vállalatok működésében ugyan nem okoz problémákat, ám a kisebb boltok esetében akár elbocsátásokkal is járhat. Egy hiper- vagy szupermarketnek ugyanis, amely több ezres, akár tízezres termékkört forgalmaz, nem okozhat gondot a 30 árrésstopos terméken keletkező esetleges veszteség szétterítése, ezekben a boltokban szinte észrevétlenül lehet például a papírzsebkendő, wc-papír, konzervek, kávé, üdítő árát emelni. Így az intézkedés e cégek bevételét és a profitját aligha érinti majd.
Az intézkedés azonban a kisebb, éppen csak az árbevételi határ fölé csúszó boltoknál gondokat okozhat. Ezek döntően vidéki települések üzletei, amelyek forgalom tekintetében nem hasonlíthatók a multinacionális vállalatokhoz. Hiszen rendszerint magánkézben vannak, a kínálatuk pedig nem éri el a nagy láncok termékpalettáját. A kormány által kiadott listán szereplő áruk viszont jellemzően a forgalom meghatározó részét adják esetükben, így a szokásosnál nagyobb árrést alkalmaztak, ami sokat segített abban, hogy a boltok működése eredményes legyen. Abban az esetben, ha ez a lehetőség elvész és immár csak a 10 százalékos lehet rajtuk az árrés, akkor egy komoly profittermelő „lábat” veszíthetnek el. S ha nem sikerül pótolni a bevételkiesést, akkor nem biztos, hogy minden dolgozót meg tudnak tartani.