Orosz hadihajók blokád alá vették Grúziát

Orosz hadihajók érkeztek vasárnap Grúzia partjaihoz azzal a paranccsal, hogy akadályozzák meg fegyverszállítmányok bejutását a Fekete-tengeren a kaukázusi államba. Grúzia közvetítésre kérte fel az Egyesült Államokat az Oroszországgal kirobbant, a szakadár Dél-Oszétiával kapcsolatos konfliktusban.

2008. augusztus 10., 11:01

Orosz hadihajók érkeztek vasárnap Grúzia partjaihoz azzal a paranccsal, hogy akadályozzák meg fegyverszállítmányok bejutását a Fekete-tengeren a kaukázusi államba. Moszkva korábban azzal vádolta meg a Nyugatot és az egykori szovjet köztársaságot, Ukrajnát, hogy fegyvert szállított Grúziának.

Grúzia közvetítésre kérte fel az Egyesült Államokat az Oroszországgal kirobbant, a szakadár Dél-Oszétiával kapcsolatos konfliktusban. A grúz kormány arról számolt be, hogy Oroszország további egységeket, mintegy tízezer katonát vezényelt Grúziába. Hatezer orosz katona érkezett az éjszaka a konfliktus övezetébe a szomszédos Észak-Oszétiából. A konvojban 90 harckocsi, 150 páncélozott szállítójármű, valamint 250 tüzérségi eszköz volt. Korábban négyezer katona szállt partra orosz hadihajókról Abháziában, a másik szeparatista orosz-barát területen - tartalmazta a közlemény.

Nemzetközi törvényszék előtti felelősségre vonást szorgalmazott vasárnap a dél-oszétiai erőszak ügyében Vlagyimir Lukin, Oroszország emberi jogi biztosa orosz hírügynökségek szerint. A fő felelős az, "aki parancsokat adott Chinvali lerombolásának éjszakáján" - vélekedett Lukin. Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök dél-oszétiai menekültekkel folytatott beszélgetések után azzal vádolta Grúziát, hogy népirtást folytat a róla leválni szándékozó Dél-Oszétia lakossága ellen - írja az MTI.

Orosz adatok szerint mintegy kétezer áldozatot követelt a fegyveres konfliktus, amelyben az egyik oldalon a déloszét szeparatisták és az orosz hadsereg, a másik oldalon a grúz hadsereg került szembe egymással. Grúzia vitatja, hogy ilyen nagy lenne a halottak száma. Déloszét források szerint Chinvali nagy részét lerombolták a harcokban, a lakosság katasztrofális körülmények közé került.

Grúzia péntekre virradóra indított támadást Dél-Oszétia ellen. A terület ellenőrzésének visszaszerzésére tett grúz kísérletre válaszul Moszkva harckocsikat és csapatokat indított a térségbe.

Az orosz kormányfő szerint Grúzia dél-oszétiai fellépésével végzetes csapást mért saját államiságára és területi épségére, mert kizárt, hogy a történtek után rá lehetne bírni Dél-Oszétiát, hogy térjen vissza Grúzia kebelébe.

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök ezt hangoztatta előbb Vlagyikavkazban, ahol az olimpiáról visszatérve személyesen tájékozódott a déloszét helyzetről, valamint azon a moszkvai megbeszélésén is, amelyet Dmitrij Medvegy elnökkel tartott vasárnapra virradó éjszaka.

Oroszország segítséget nyújt (a 3900 négyzetméter kiterjedésű, 70 ezer lakosú) Dél-Oszétiának a grúz katonai akció okozta pusztítás helyreállításában, s erre első lépésben 10 milliárd rubelt (mintegy 70 milliárd forintnak megfelelő összeget) különít el. Hangsúlyozta, hogy az összeg növelhető, de előbb alaposan elemezni kell a szükségleteket. Putyin szerint Chinvaliban és környékén gyakorlatilag nem maradt ép lakás. (Előzőleg Moszkva már 500 millió rubelt különített el a dél-oszétiai menekültek elhelyezésére és ellátására. Az ENSZ adatai szerint mintegy ötezer menekültről van szó, de Putyin Vlagyikavkazban 22 ezerről beszélt.)

Putyin a Medvegyevvel tartott megbeszélésen a menekültek beszámolóira hivatkozva arról beszélt, hogy ami Dél-Oszétiában folyik, az "messze túlmegy a katonai akció fogalmának keretein, és az oszét nép elleni népirtás jegyeit viseli magán".

Sördrágulás sújtja a német fogyasztókat ősztől, ezúttal a két legnagyobb gyártó, a Krombacher és a Veltins jelentette be, hogy emelni fogja áraikat. A lépés a sörfogyasztók széles körét érinti, beleértve a kereskedelmi és vendéglátóipari szereplőket, valamint az otthoni vásárlókat is.