Nyugati segítség nélkül Putyin elfoglalhatja egész Ukrajnát
Egész Ukrajna orosz meghódítása sem elképzelhetetlen, ha az Egyesült Államok megszakít minden katonai segítséget, és Európa követi a példáját. Egy ilyen eredmény orosz hadsereget juttatna a NATO határáig a Fekete-tengertől a Jeges-tengerig – tartja egy új amerikai katonai tanulmány.
A tizennyolc oldalas tanulmányában a washingtoni Institute for the Study of War (ISW) – melyet az Euronews szermlézett – úgy összegez, hogy abban a hipotetikus esetben, ha teljesen elapadnak az Ukrajnának nyújtott nyugati – ide értve az Egyesült Államok és az EU meleltt Dél-Koreát és Japánt is – pénzügyi és katonai segélyek, akkor a végeredmény az egész Nyugatot fizikailag és közvetlenül fenyegető orosz katonai fölény lesz. Ezért az Egyesült Államoknak sokkal nagyobb tétje van az ukrajna háborúban, mint azt a sokan gondolják.
Noha a háború első évében Ukrajna hatalmas pusztítást végzett az orosz haderőben, Moszkva mára pótolta a humán veszteségeket, és úgy felpörgeti ipari bázisát, hogy az anyagi károkat sokkal nagyobb ütemben pótolják, mint amennyit a háború előtti kapacitásuk megengedett.
Oroszország katonai értelemben akkor is megerősödik, ha veszít
Az orosz hadsereg harci ismeretei jóval nagyobbak lesznek, mint bármikor 2022 előtt. A gazdaság talpra állása nagyban függ attól, hogy „erodálódnak-e” a nyugati szankciók, de azt már most is látni lehet, hogy Moszkva sorra dolgoz ki módszereket a korlátozások megkerülésére vagy enyhítésére. Idővel lecseréli ipari felszereléseit és újjáépíti ezek összhangját.
Ugyanez a hadseregre is vonatkozik, ami kiépít olyan fejlett légvédelmi rendszereket, amelyeken csak az amerikai lopakodó repülőgépek (F-22, F-35) képesek sikerrel áthatolni. Ilyen eszközöket az USA csak a legvégső és már világháború-közeli esetben adna át Ukrajnának, de ennek valószínűsége csekély – írják.
Ily módon Oroszország az 1990-es évek óta először jelenthet komoly hagyományos katonai fenyegetést a NATO-ra egy adott időkereten – nagyjából egy éven – belül, ami szinte csak attól függ, hogy mennyit fektet be a Kreml a hadseregbe. Mivel Moszkva már elkötelezte magát egy ambiciózus katonai terjeszkedési program mellett, az USA nem lehet biztos abban, hogy az időkeret kellően hosszú lesz.
Az Egyesült Államok és NATO-szövetségesei összesített katonai potenciálja jelenleg nagységrendekkel erősebb, mint Oroszországé, hogy nincs ok kétségbe vonni a Nyugat képességét, hogy legyőzzen bármilyen orosz hadsereget. Még akkor sem, ha Oroszország teljesen magába olvasztja Ukrajnát és Fehéroroszországot. De mivel az amerikaiak fontolóra veszik ennek a vállalásnak a kemény költségeit is (mint most az amerikai Kongresszusban is láthatjuk), tudniuk kell, hogy a kiadások sokkal magasabbak lehetnek, mint azt a legtöbben gondolják. Az amerikai közvélemény növekvő része ezt nem támogatná.
Az Ukrajnában aratott esetleges teljes orosz győzelem után olyan helyzet alakulna ki, hogy az USA kénytelen lenne szárazföldi haderejének jelentős részét Kelet-Európába telepíteni. Emellett nagyszámú lopakodó repülőgépet kellene Európában állomásoztatnia.
Ezeknek a fegyvereknek az építése és karbantartása alapvetően drága, és a sürgetés olyan félelmetes döntést igényelne, mint a választást Amerikának Tajvan és a Távol-Kelet, illetve az európai erőfelmutatás között, hogy elriassza a közvetlen orosz fenyegetést. Az egész vállalkozás egy vagyonba fog kerülni, és a költségek mindaddig kitartanak, amíg az orosz veszély fennáll – azaz potenciálisan szinte a végtelenségig.
A támogatás fenntartása olcsóbb, mint a leállítása
Az ukrán háború szinte bármely más kimenetele előnyösebb, mint a teljes orosz győzelem lehetőségének elfogadása, mondják az ISW elemzői.
Sokkal előnyösebb és olcsóbb az Egyesült Államok számára, ha folyamatos nyugati katonai támogatással segítik Ukrajnát megtartani a sorokat és a frontokat, ahol vannak, mint hagyni, hogy Ukrajna veszítsen.
A konfliktus „befagyasztása” is rosszabb, mint Ukrajna harcának további segítése – ez egyszerűen időt és teret adna Oroszországnak, hogy felkészüljön egy újabb háborúra, Ukrajna totális meghódítására és a NATO-val való szembefordulásra. Sokkal előnyösebb lenne segíteni, hogy Kijev visszaszerezze az ellenőrzést területe egésze vagy nagy része felett, mivel az keletebbre terelné az orosz erőket.
Nem felejthető az a szempont sem, hogy Ukrajna győzelmének elősegítése és az ország újjáépítése az európai kontinens legnagyobb és leghatékonyabb baráti hadseregét helyezné a NATO keleti szárnyának élvonalába – szinte függetlenül is attól, hogy Ukrajna végül csatlakozik vagy csatlakozhat-e a szövetséghez.
(Kiemelt képünk: Orosz Jarsz RS-24 interkontinentális ballisztikus rakétarendszerek haladnak a moszkvai Vörös téren 2021. május 7-én, a Győzelem napi katonai parádé próbáján. Oroszország május 9-én ünnepli a második világháborúban a náci Németország felett aratott győzelem 76. évfordulóját. Kirill KUDRYAVTSEV / AFP)