Kettészakadni látszik az Európai Unió
Legalábbis a La Figaro nevű újság szerint. Kelet és Nyugat között egyre jobban rajzolódnak ki az értékrendbeli különbségek.
Egyre több jel mutatkozik arra vonatkozóan, hogy az Európai Unióban éles szakadék húzódik a keleti és nyugati tagállamok között. A jogállamiság és az LMBTQ kérdésében, valamint már az oltások tekintetében is. A különbségek egyre élesednek a koronavírus-járvány után.
Az unión belül átlagosan már a lakosság 70 százalékát immunizálták az engedélyezett vakcinákkal. Romániában ez az arány 32, Bulgáriában pedig 20 százalék. A járványügyi adatok elemzése alapján kijelenthető, hogy az unió keleti országaiban magas többlethalálozást okozott a járvány. A szakértők véleménye szerint ezért sem szabad, hogy a keleti országokban alacsony maradjon az átoltottság szintje, írja a népszava. Az átoltottsági adatokból egyre inkább látszik, hogy az oltási kampányok sokkal sikeresebbek voltak nyugaton, mint a kontinens keleti felén.
Mindeközben egy másik törésvonal is egyre jobban élesedni kezdett Európában. Az Európai Bizottság pénzbüntetést akar az Európai Bíróságnál kiharcolni Lengyelország számára jogállamisági ügyek miatt. Az EU jelenleg sem engedélyezte a lengyelek számára, hogy miként használhatják majd fel az újjáépítési alap nekik járó összegeit. Magyarország is folyamatos vitákba keveredik jogállamisági kérdésekben az unióval. Az már most látszik, hogy teljesen különböző értékrend vált uralkodóvá keleten és nyugaton ebben a tekintetben is.
A La Figaro nevű centrista jobboldali lap arról ír, hogy a nyugati országoknak minden joguk megvan arra, hogy kritikát fogalmazzanak meg Magyarországgal és Lengyelországgal szemben. A legkritikusabb pontokként az újság a lengyelek abortusz elleni törvényét, a magyar pedofilellenes törvényt és a menekültügyi politikát említi. A témák számos kérdést vetnek fel a demokrácia és jogállamiság kérdéskörében.
Magyarország és Lengyelország arra hivatkozik, hogy az Európai Unió eltávolodott a keresztény gyökereitől és nem hű az unió alapító atyáinak eszméihez sem. A nyugati haladáspártiakat azzal vádolják, hogy feladják a közös értékeket. Mindeközben pedig a jelentős értékrendbeli különbség abban is megmutatkozik, hogy az unió nyugati fele pontosan ugyanezzel vádolja azokat az országokat, amelyekkel szemben kritikákat fogalmaz meg.
(Kiemelt kép: Szimbolikus kép európai zászló, Németország, Osterode város, 2019. július 01. Fotó: FRANK MAY / picture alliance / dpa Picture-Alliance)