Németország államosítja az ország legnagyobb földgázimportőrét

Több, mint napi 100 millió veszteséget termelt az Uniper, mert Oroszország a háború óta visszafogta a földgázszállításokat Németországba. A német állam megvásárolja a céget, és tőkeemelést hajt végre. 

2022. szeptember 21., 14:50

Szerző:

Állami tulajdonba veszik az Unipert, Németország első számú földgázimportőrét; a szövetségi kormány 480 millió eurót fizet a cég eddigi többségi tulajdonosának, a Fortum finn állami energetikai cégnek, és nyolcmilliárd euró értékben tőkeemelést hajt végre – jelentette be szerdán Berlinben Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter.

A német földgázfogyasztók nagyjából 40 százalékának ellátásáról gondoskodó Uniper így 99 százalékban állami tulajdonba kerül – ismertette a miniszter, kiemelve, hogy az intézkedés elkerülhetetlen, mert a cég helyzete „drámai.” Hozzátette: a kormány az ellátásbiztonság fenntartása érdekében az összes többi nagy földgázimportőr esetében is megteszi az ahhoz szükséges lépéseket, hogy megőrizzék stabilitásukat.

Oroszország visszafogta a földgázkereskedelmet

Az Uniper azért került nehéz pénzügyi helyzetbe, mert Oroszország az Ukrajna ellen indított háborújával összefüggésben visszafogta németországi földgázszállításait, noha a földgázkereskedelmet nem érintik az EU-s szankciók, vagyis az Oroszországot a háború miatt büntető európai uniós intézkedések. A szállítások egyoldalú visszafogása miatt az Uniper arra kényszerül, hogy a Moszkva által nem betartott szerződésekben rögzítettnél jóval magasabb áron, a piacon szerezze be az ügyfelei – köztük számos németországi közműszolgáltató – ellátásához szükséges földgázt.


Az orosz szállítások leállása és a földgáz piaci árának meredek, éves összevetésben nagyjából hatszoros emelkedése révén a cég likviditási válságba jutott. Augusztus végén arról tájékoztatott, hogy százmillió eurónál is nagyobb veszteséget termel naponta.


A szövetségi kormány eddig egy kilencmilliárd eurós hitellel támogatta az ország energiaellátásában rendszerszintű fontosságú vállalatot az állami fejlesztési bankon (KfW) keresztül, majd tárgyalásokat kezdtek egy újabb, négymilliárd eurós csomagról. Ez a tárgyalási folyamat egy újabb hitelkeret megnyitása helyett végül államosításhoz vezet.

(Kiemelt képünk: 2022. július 22. Düsseldorf, az Uniper központjának bejárati csarnoka. Fotó: INA FASSBENDER / AFP)