Izrael mentheti meg Európát
Izrael valószínűleg már 2023-ban beindíthatja Európába irányuló földgázexportját, pótolva az orosz szállítások visszafogása miatt kieső mennyiség nagyjából 10 százalékát, mondta Jair Lapid izraeli miniszterelnök hétfőn Berlinben Olaf Scholz német kancellárral folytatott megbeszélése után.
A két kormányfő közös tájékoztatóján Jair Lapid kiemelte, hogy Izrael bekapcsolódik az orosz földgáz kiváltását célzó európai erőfeszítésekbe. Hozzátette, hogy hazájában számos feltörekvő technológiai vállalkozás - startup cég - tevékenykedik a megújuló energiaforrások hasznosításának területén, és Izrael itt is együttműködne Németországgal, amely "szuperhatalom az innovációban".
Olaf Scholz a többi között arról szólt, hogy Németország az izraeli fejlesztésű Nyíl-3 rakétarendszerrel korszerűsítené légvédelmét. Ezzel kapcsolatban Jair Lapid elmondta, hogy egyelőre csak egy "lehetséges üzletről" van szó, de mindenképpen azzal számolnak, hogy Izraelnek lesz szerepe a német védelmi képességek fejlesztésében, méghozzá főleg a légvédelem területén, és erről napi szinten egyeztetnek német partnereikkel.
Azzal kapcsolatban, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök augusztusban Berlinben a német kancellárral tartott tájékoztatóján a holokauszthoz hasonlította Izrael palesztinokkal szembeni politikáját, Jair Lapid kiemelte, hogy Olaf Scholz - aki csak a közös tájékoztató után utasította el a palesztin elnök kijelentését - egyértelműen elhatárolódott Mahmúd Abbász "egyszerűen szörnyű" mondataitól, amiért köszöntetet érdemel. Jair Lapid és Olaf Scholz egyaránt hangsúlyozta, hogy a nácik törekvése a zsidó nép kiirtására példa nélküli az emberiség történetében és nem hasonlítható semmihez. Jair Lapid kiemelte, hogy a palesztin vezető berlini kijelentéséből kibontakozó felfogás jellemzi a palesztin gyerekeknek készült tankönyveket is. A palesztinokat így már gyerekkortól kezdve "gyűlöletre uszítják", amit nem szemlélhet tétlenül a civilizált világ – mondta az izraeli kormányfő. Olaf Scholz és Jair Lapid tájékoztatóján az is megmutatkozott, hogy a német és az izraeli vezetés továbbra sem ért egyet az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló 2015-ös nemzetközi megállapodás (JCPOA) felújításának ügyében.
Olaf Scholz kiemelte: a közeli jövőben ugyan nem várható, hogy Irán elfogadja a megállapodásban részes európai országok – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – által a megegyezés felújítására tett javaslatokat, de van esély az előrelépésre, ezért az európai felek türelmesek. Ezzel szemben Jair Lapid kijelentette, hogy a 2015-ös megállapodás megbukott, és súlyos hiba lenne visszatérni hozzá. Mint mondta, helyzetértékelésének alátámasztására érzékeny hírszerzési információkat osztott meg a német kancellárral.
(Kiemelt kép: Jaír Lapid. Fotó: AFP | Jack Guez)