Nem vizsgálhatná a kormány a civileket

Nincs joga a magyar hatóságoknak arra, hogy vizsgálják a Norvég Cilvil Alap működését – erre még szeptemberben figyelmeztetett a norvég civil pénzeket kezelő szervezet. A levelet az Átlátszó mutatta be. Az RTL Klub ennek nyomán ismét megkérdezte az Kormányzati Ellenőrzési Hivataltól (KEHI), hogy milyen alapon vizsgálják mégis a civilszervezetek működését.

2014. október 16., 05:30

A KEHI válaszában közölte, nemcsak joguk, hanem kötelességük vizsgálni a civilszervezeteket. Norvégia szerint a magyar kormány nemzetközi szerződésben mondott le vizsgálati jogáról.

A KEHI hűtlen kezelés gyanúja miatt tett feljelentést a Norvég Civil Alap pénzeit kezelő Ökotárs Alapítvány ellen.

Stine Andresen, a norvég Finanszírozási Mechanizmus Iroda igazgatója

a KEHI-nek írt levelébenleszögezte: 2009–2014 között a Norvég Civil Alap által működtetett programok kapcsán a kedvezményezett államok szervei, beleértve a KEHI-t is, semmilyen szerepet nem kaptak a pénzügyi ellenőrzés vagy auditálás kapcsán.

A levél szerint a Miniszterelnöki Hivatalt az FMO már májusban tájékoztatta arról, hogy a Norvég Civil Alap auditjára folyó év őszén fog sor kerülni a vonatkozó szabályoknak megfelelően.

A KEHI azonban a saját vizsgálata felfüggesztésére vonatkozó többszöri felszólításnak nem tett eleget, sőt további intézkedéseket tett az Ökotárs Alapítvány ellen. Ez Stine Andresen szerint a norvég finanszírozási mechanizmusra vonatkozó szabályok folyamatos megsértése.

Az RTL Klub megkérdezte a KEHI-tarról, hogy mégis ki értelmezi rosszul a nemzetközi jogot. A KEHI-től mindössze azt a választ kapták, hogy a szervezetnek nem csak joga, hanem kötelessége is támogatni a Norvég Civil Alapot, majd közölték, ennyit tudnak az ügyről mondani.

A KEHI valószínűleg arra a Norvégia és Magyarország között kötött szerződésre gondolt, amely kimondja, hogy Magyarország „köteles kezdeményezően fellépni, hogy a legmagasabb fokú átláthatóság, az elszámoltathatóság és költséghatékonyság minden szinten érvényesüljön”. A norvégok szerint azonban mindebből nem következik, hogy a KEHI vizsgálhatná a pénzek felhasználását, ráadásul a nemzetközi szerződésben Norvégia sem adott Magyarországnak ellenőrzési jogot, és ezt a magyar kormány elfogadta.