Meteorok záporoztak egy nyári éjjel Hawaiin

Most kiderült, miféle egyedi égi jelenségről van szó, amelyről videó is készült.

2021. augusztus 6., 10:48

Szerző:

Július 14-én kicsivel hajnal előtt megszámlálhatatlan mennyiségű meteor száguldott át a ragyogóan tiszta, csillagos égbolton Maunakea, Hawaii felett. Az eseményt élőben közvetítette a Subaru-Asahi Sky Camera több száz embernek világszerte, számolt be róla a Sciencealert.

A jelenség érdekessége az volt, hogy a meteorok mind egy irányból érkeztek, a hullásuk pedig tíz másodpercig is eltartott. A meteorzáporok esetében egyébként nem ez a megszokott, ugyanis azok általában véletlenszerűen jelennek meg az égbolton. Junichi Watanabe, Japán Nemzeti Csillagászati ​​Obszervatórium alelnöke kiemelte, egy ilyen ritka jelenség megörökítésének nagy a tudományos jelentősége, mivel az esemény teljes időtartama jóval hosszabbnak bizonyult, mint a korábbi esetekben. A jelenség 1997-es felfedezése óta csak néhány ehhez hasonló meteorhalmazt dokumentáltak, köztük egyet az Arizonai Egyetem San Diego-i kamerarendszereivel. Akkor a hét meteorból álló halmaz három másodpercen belül eltűnt. 

Sokan talán azért aggódnak, nehogy legközelebb egy meteor belecsapódjon valamelyik földrészbe, erre azonban igen csekély az esély. A kutatók kiszámították, hogy az űrkődaraboknak irreálisan kis sebességkülönséggel kellene rendelkezniük ahhoz,  hogy veszélyesen közel kerüljenek a Föld légköréhez. Arra a következtetésre jutottak, hogy ezt a fajta csoportosulást nagy valószínűséggel a Nap körül keringő meteorok töredezettsége okozza, mielőtt elérik a Földet. A meteorok töredezését valószínűleg az a plusz hő okozza, amellyel a pályájuk perihéliumába érve (a Naphoz legközelebb eső pont) találkoznak. Ennek körülbelül 33 évente kell megtörténnie a Leonid meteorok esetében.

A Subaru távcső által most rögzített jelenség segíthet ennek tisztázásában, és esetleg további strukturális információkkal szolgálhat az űrben keringő meteorokról.

(Kiemelt kép: Subaru-Asahi STAR CAM / Youtube)