Mélyponton a francia-lengyel viszony, Varsó egyik fontos szövetségesét vesztette el
A lengyel nemzetvédelmi miniszter a napokban jelentette be, hogy érvénytelennek tekintik azt a szerződés, amit még az előző, Polgári Platform vezette kormány kötött az Airbusszal 50 katonai helikopter szállításáról. A minisztérium közölte, a Caracalok nem megfelelő minőségűek, és olyan céggel kötnek szerződést, amely tisztességesen dolgozik. Erre, illetve a világsajtó híreire reagálva, amely szerint a lengyel elnök nem megy el egy nemzetközi konferenciára emiatt Lengyelországba – a belügyminiszter még rátett egy lapáttal: közölte, az előző kormány a franciák, a mostani a lengyelek érdekeit védi.
Kétségtelen: nagy pénzről 13,5 milliárd dolláros üzletről van szó. De nem csupán erről. A Gazeta párizsi tudósítója már tavasszal úgy vélte, a Beata Szydlo vezette kormány külpolitikája katasztrófa, amikor a lengyel fél minden erőfeszítése ellenére az USA elnöke, Barack Obama nem talált időt arra, hogy a lengyel elnökkel, Andrzej Dudával beszéljen. Ugyanez volt a benyomás júliusban, amikor a varsói NATO csúcson – Duda jelenlétében – arról szólt, hogy a „jó változások kihunyóban" vannak (mondta ezt az alkotmánybíróság körül kialakult helyzet miatt – a szerk.)
Hogyan lehet azt értékelni, ha a francia elnök nem egész egy héttel lengyelországi útja előtt bejelenti, hogy otthon marad? Ha a védelmi miniszter, aki 3 nappal előbb ment volna Lengyelországba, ugyanezt teszi, és a varsói hadsereggel való együttműködés komoly korlátozásáról szól? – teszi fel a kérdést a lap.
„Úgy tűnik, a lengyel külpolitika még nem érte el mélypontját.” A németek nyíltan kritizálják a Jog és Igazságosság kormányát, az EB eljárást indított a jogállamiság kérdésében Lengyelország ellen. Az, hogy Hollande elnök nem megy el a nemzetközi találkozóra, a kapcsolatok komoly lehűlését jelzi. Az egy éve hatalmon levő kormány politikája az unió perifériájára sodorta Lengyelországot.
A francia sajtó a Reuters jelentése szerint, Párizs úgy véli, hogy „a lengyel fél macska-egér játékot játszott”.