„Melez” - a német sokféleség ünnepe

A német politika és a média meghatározó vitatott kérdése az elmúlt hetekben a bevándorlók, azok beilleszkedése. A Ruhr-vidéki nemzetközi fesztivál, a Melez, ugyanezekben a hetekben a szó szoros értelmében megmutatja, hogy ezt az integrációt a kultúra eszközeivel mozgásba lehet hozni.

2010. október 17., 20:59

A melez török szó, keveréket, egyveleget jelent. Nem véletlenül választottak török szót a kultúrák találkozása ünnepének Bochumban, amelyet immár ötödször rendeznek: törökök milliói élnek az NSZK-ban, különösen sokan érkeztek annak idején erre a nagy iparvidékre. A Melez-fesztivált ezúttal a kulturális főváros-program, a RUHR-2010 keretében rendezik meg: Isztanbul és Pécs mellett a Ruhr-vidék 52 városa közösen rendezi meg idén Európa kulturális fővárosaként a maga gazdag, sikeres rendezvény-sorozatát. Egyébként a Melez több éves sikere az egyik fő tényező volt abban, hogy a Ruhr-vidék megkapta ezt a nagy lehetőséget.

170 nemzet szülöttei élnek a Ruhr-vidéken

Tekintettel arra, hogy a régióban 170-nél több nemzet szülöttei élnek, a Melez helyszíne – vonat. Az jelképezi a mozgást, az emberek áramlását, a kultúrák, a nemzedékek és a városok közötti kapcsolatot. Szimbolikusan október 3-án, a nemzeti ünnepen, a német egység napján indult a hónap végéig tartó fesztivál, amely mindjárt az ünnephez illő nevet is kapott: „A német sokféleség napja.”

A Melez-vonat a helyiérdekű gyorsvasút e célra átépített szerelvénye, amelynek öt kocsija ugyanennyi különböző célt szolgál. Az elsőből kiépítettek több ülés-sort, hogy elférjen egy kis színpad. A másodikban zongora áll, míg a harmadikban, a fehér kocsiban az utasok festhetnek – még a falakra is. Mögöttük, a multimédia-kocsiban, videókat forgatnak míg az utolsó, a klub-kocsi a táncosokat, táncolókat várja.

A szerelvény Duisburg és Dortmund között jár s négy másik nagyváros pályaudvarán áll meg. Helyenként a peronokon, az állomás-csarnokokban is sor kerül performance-okra, találkoznak hazai és külföldi művészek egymással és a közönséggel, muzsikálnak, vitatkoznak. A Melez-vonat 13-szor teszi meg az utat, s minden úton más téma áll a középpontban. Egyedülálló, gyakran meglepő irodalmi és művészeti, sőt, gasztronómiai élményekkel szolgálnak ezek az utak. Megkóstolhatjuk például a lengyel konyha különlegességeit görög borral – miközben török színi-együttes orosz darabot ad elő, olasz zene kíséretében…

Magyar muzsikusok és görög kabar
é

S a vonat-utak még távolról sem jelentenek mindent: a Melez-fesztivált húsznál több további rendezvény kíséri. A hét végén Essenben kiosztották az Echo-Klassik tekintélyes komolyzenei díjat. A gálán, amelyet az országos tv is közvetített, a díjazottak között volt Lang Lang, a nagyhírű fiatal kínai zongoraművész.


Oberhausen színházában törökül adták elő Goethe Faustját, Dortmundban pedig a népszerű RotFront zenekar lépett fel: tagjai a németek mellett két magyar, egy ukrán, egy amerikai s egy ausztrál muzsikus. Darabjaik, amelyek a reggae-tól s klezmeren át a hip-hopig terjednek, a bevándorlók nagyvárosi kalandjairól szólnak – különböző nyelveken. Fellépnek a fesztiválon isztambuli táncosok, közös esten szerepelnek görög és török kabaré-színészek. 23-a a szerelem napja: ez erre az alkalomra szervezett zenekar a Ruhr-vidék legütősebb szerelmi dalát tervezi bemutatni.

A Melez-vonat október 28-ig közlekedik. A hónap utolsó napjaiban a bochumi Jahrhunderthalle lesz a fesztivál záró-programjainak helyszíne.

Magdolna Wiebe, Dortmund