Minden eddiginél erősebb, megaföldrengés lehet Japánban
Megaföldrengés fokozott kockázata miatt adtak ki figyelmeztetést Japánban, amire korábban sosem volt példa.
Japánban figyelmeztetést adtak ki megaföldrengés fokozott kockázata miatt, amire korábban sosem volt példa – írja cikkében a BBC. A csütörtökről péntekre virradó éjjel kiadott riasztásban a kormány arra kéri az embereket, hogy legyenek éberek, de folytassák hétköznapi életüket. Hozzátették azt is, a figyelmeztetés nem jelenti azt, hogy egy erős földrengés azonnal bekövetkezhet, de a valószínűsége „nagyobb a megszokottnál.” Ezzel párhuzamosan egyébként azt is bejelentették, hogy Kisida Fumio miniszterelnök a fejlemények tükrében lemondta a hétvégi hivatalos útjait Közép-Ázsiában, és az országban marad.
A figyelmeztetés kiadására néhány órával azt követően került sor, hogy egy 7.1-es erősségű földrengés rázta meg az ország déli részén található Kjúsú szigetét, ahonnan azonban jelentősebb károkról nem érkezett jelentés.
A cikk szerint összességében a szakértők aggodalmát az okozza, hogy a rengés epicentruma a Csendes-óceán partjai mentén húzódó Nankai-árokban volt, ami egy olyan szeizmikus területet jelent, ahol korábban pusztító földrengések zajlottak, melyek egyenként több ezer ember életét követelték. Ilyen megaföldrengések jellemzően 90-200 évente fordulnak elő, legutóbb 1946-ban volt rá példa.
Abban egyetértenek a szakemberek, hogy 70-80 százalékos esély van arra, hogy az elkövetkező 30 éven belül egy 8-as, 9-es erősségű földrengés rázza meg Japánt. A legpesszimistább becslések szerint egy ilyen esemény és a velejáró cunami akár 200 ezer ember halálát is okozhatná.
A most kiadott figyelmeztetés egy hétig lesz érvényben, utána felülvizsgáljákazt.
Ezt kell tenni megaföldrengés esetén
A földrengések általában tektonikus eredetűek, de vulkánkitörések, föld alatti üregek beomlása is okozhatnak földrengést. A földrengéskor felszabaduló energia kelt rengéshullámokat, amelyek elérik a Föld felszínét. Magyarország nem tartozik a kiemelkedően megaföldrengésveszélyes területek közé, ennek ellenére akár erősebb rengések időnként előfordulhatnak – olvasható a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának weboldalán. Éppen ezért fontos, hogy tudjuk, mit kell tennünk egy földrengés ideje alatt:
- Ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (Pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt)
- Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak. A konyhából biztonságosabb helyre (pl. nappaliba) meneküljünk.
- Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában.
- Földrengéskor semmiképpen ne használjuk a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra. Ezenkívül ne gyújtsunk gyufát, vagy villanyt.
- Földrengést követően lehet számítani utórengésekre, amelyek általában kevésbé veszélyes, van, hogy csak műszerekkel érzékelhetőek, de elérhetik erősségben a főrengést is. Ezek a főrengést követően azonnal, de akár órákkal, napokkal, hetekkel vagy akár egy hónappal később is lehetséges. Ezért fontos, hogy erősen megsérült épületeket minél hamarabb el kell hagyni. A liftet pedig tilos használni!
- Fontos, hogy hallgassuk ilyenkor a rádiót, a veszélyhelyzeti híradásokat.
- A lakásban ajánlott óvatosan mozogni, mivel a meglazult és elmozdult bútorok balesetet okozhatnak.
- A romos területeket nem ajánlatos megközelíteni. Csak abban az esetben tegyük ezt meg, ha erre a rendőrség, a tűzoltóság vagy a katasztrófavédelem munkatársai kérik. Visszatérni csakis a hatóságok engedélyével lehet.
- Segítsünk a bajba jutott embereken. Segítsen családtagjain, a szomszédain, a mozgássérülteken, gyerekeken. Akiket kiképezték elsősegélynyújtásból, ők ebben is tudnak segíteni.
- Takarítsuk fel az esetleg kiömlött üzemanyagot, vegyszert vagy az egyéb gyúlékony anyagokat. Elemlámpával ellenőrizzük, majd zárjuk el a gáz- és elektromos készülékeket, az elektromos főkapcsolót. A gázvezeték főkapcsolóját szivárgás gyanújakor el kell zárni, visszakapcsolni pedig csak szakembernek lehet!
- A riadt állatokat nyugtassuk meg és igyekezzünk őket is kimenekíteni.
- Ha tömegben vagyunk, figyeljünk arra, nehogy a pánikba került tömeg összetaposson. Maradjunk védett helyen, amíg tart a rengés.
- Ha autóval közlekedünk, akkor álljunk meg az út szélén, távol hidaktól, felüljáróktól és maradjunk az autóban.
(Kiemelt képünkön egy korábbi, Japánban lezajlott földrengés utáni állapot látható. Yusuke FUKUHARA / Yomiuri Shimbun / AFP)