Majomhiány miatt készülhetnek lassabban a nyugati vakcinák
Az Egyesült Államokban „stratégiai majomtartalék” létrehozása is felvetődött.
A koronavírus-vakcinák hatásosságát – számos más gyógyszerhez és egyéb készítményhez hasonlóan – először majmokon vizsgálják, mielőtt elindulhatnak az embereken végzett tesztek, csakhogy a kísérleti majmok sem állnak rendelkezésre végtelen mennyiségben - írja a Qubit a New York Times riportja nyomán.
A nyugati vakcinagyártók igényeinek növekedése mellett a majomhiány okai szoros összefüggésben állnak a járvány eredetével: a kísérleti állatok többségét Kínából szerzik be a nyugati államok, a távol-keleti ország azonban az elmúlt hónapok során betiltotta a vadállatokkal való kereskedést, és azok húsának fogyasztását. Léteznek ugyan alternatív források, például Délkelet-Ázsiában vagy épp Mauritius szigetén, de Kínával senki sem versenyezhet: az amerikai járványügyi hatóság (CDC) adatai szerint az Egyesült Államokba importált majmok 60 százaléka Kínából érkezik.
A kísérletek során egy-egy majomtól gyakran több száz mintát is vesznek, a szöveteket pedig fagyasztva hosszú évekig lehet tárolni, majd későbbi kutatásokban felhasználni. Ennek ellenére a több tízezer majom sem elégíti ki a kutatók igényeit, hiszen a Coviddal megfertőzött majmokat már nem lehet visszaengedni a társaik közé, így idővel el kell altatni őket.
Emiatt az USA-ban újra felvetődött egy úgynevezett „stratégiai majomtartalék” létrehozásának ötlete, vagyis hogy az olajhoz vagy a gabonafélékhez hasonlóan kutatási célra szánt majmokból is betárazzon az ország.
További részletek a Qubit cikkében.