Lengyel papok után nyomoznak
Amit megtett Ferenc pápa, azt most megtették a lengyel hatóságok és a lengyel egyház is: a legfőbb ügyészség szóvivője bejelentette, hogy megkezdték a nyomozást két lengyel pap ügyében, akiket Dominikában pedofíliával vádolnak. A lengyel episzkopátus főtitkára pedig közölte:” A bocsánatkérés talán a legkevesebb, amit ebben az ügyben használni lehet és kell”.
A lengyel ügyészség által megindított nyomozás két főpapot is érint, az egyik Józef Wesolowski volt dominikai apostoli nuncius, akit júniusban felfüggesztettek állásából, a másik Wojciech Gil atya, akit ugyancsak júniusban a dominikai Juncalito városában végzett papi kötelezettségei alól mentettek fel.
A lengyel nyomozás megindításának alapja az a Dominikai Köztársaság szervei által diplomáciai úton Varsónak juttatott információ, hogy a nevezettek ellen az adott állam ügyészsége nyomozást folytat. Az eljárás még a kezdeti szakaszában van, ezért a lengyel ügyészségi szóvivő szerint korai lenne megállapítani, hogy a Wesolowski érsek által birtokolt diplomáciai útlevél, vagy az, hogy nem ismerik Gil atya tartózkodási helyét, megnehezíti-e a nyomozás lefolytatását. Az ügyész nem válaszolt az újságírók azon kérdésére sem, hogy a rendőrség keresni fogja-e és ha rábukkan, letartóztatja-e Gil atyát.
A Dominikai Köztársaság ügyészsége ugyanis kérte az Interpolt, hogy a lelkipásztort tartóztassák le, aki a gyanú szerint nem akadályozott meg három kiskorú gyermek ellen elkövetett szexuális erőszakot.
Az Alkotmánybíróság volt elnöke, Andrzej Zoll professzor szerint a a lengyel ügyészségnek magának kellene kezdeményeznie a nyomozást pedofil bűncselekményeket elkövető lengyel papok ellen.
A rendőrség szóvivője szerint ugyanakkor a lengyel hatóságok csupán megállapíthatják Gil tiszteletes tartózkodási helyét – hiszen köztudomásúlag Lengyelországban tartózkodik –, mint akit a dominikai hatóságok keresnek, de nincsen joguk őrizetbe venni, csupán átadják az információt az Interpolnak.
A nagy port felvert ügyben megszólalt a lengyel katolikus egyház püspöki kara is. Közölték, hogy minden ilyen ügyet komolyan vesznek, és sajtótájékoztatójukon – újságírói kérdésre ugyan – Wojciech Polak püspök, az episzkopátus főtitkára azt mondta: „A bocsánatot kérünk talán a legenyhébb kifejezés, a legkevesebb, amelyet mondanunk kell”.
A püspöki kar egyben azt is bejelentette, hogy dolgoznak egy olyan tervezeten, amelynek fő célja a lengyel egyházon belüli pedofília elleni harc. Az utóbbi időben ugyanis nem egy lengyel papot vádoltak ezzel a súlyos bűncselekménnyel, s nem csupán az ismert dominikai esetekről van szó. Nagy port vert fel az az ügy, amelynek vádlottja, egy lelkipásztor ellen 3 esztendeje folyik az eljárás ilyen szexuális bűncselekmény gyanúja miatt, de az egyház nem függesztette fel állásából, és azóta is gyermekekkel és fiatalokkal foglalkozik.
A lengyel katolikus egyház tagjai erősen megosztottak a kérdésben. Egyes püspökök szerint a legfontosabb, hogy a véleményalkotás előtt várják meg a bírósági ítéleteket adott ügyekben, s az egyház csak azután kezdje meg a kánonjogi eljárásokat. Ugyanakkor az utóbbi időben felmerült ügyek annyira terhelik magát az egyházat, hogy néhány nappal ezelőtt elindítottak egy on-line nemzetközi tanfolyamot, amelyben 40 lelkipásztor és apáca is részt vesz, s amelynek során a résztvevők antropológiai kérdésekkel, a nemzetközi jog és a szexuális visszaélés szakmai terminológiáival ismerkedhetnek meg. Arra számítanak, hogy azok, akik elvégzik ezt a tanfolyamot, együttműködnek majd az egyházi személyekkel és nevelik környezetüket is.
A lengyel püspöki kar tavaly már elfogadott egy olyan dokumentumot, amely módosította az eljárást az egyházi pedofíliák ügyében. Ennek az alaptétele, hogy az ilyen esetekkel szemben zéró toleranciát hirdet. Ezt a dokumentumot azonnal nyilvánosságra hozzák és életbe léptetik, amint a Vatikán is elfogadja. S mivel Ferenc pápa elhatározta, hogy az Apostoli Szentszék súlyosbítja a pedofíliáért a büntetéseket, a lengyel egyház sem söpörheti a szőnyeg alá ezeket az ügyeket – ahogy azt a lengyel köztévé híradójának kommentárja is hangsúlyozta.