Tűzvész Hawaiin – Ki nem találja, miért nem szólaltak meg a szirénák
Herman Andaya azért nem kapcsolta be a szirénákat, mert a jelzőrendszert a szökőárakra való figyelmeztetés céljából építették ki és attól tartott, hogy a menekülők éppen az erdő felé, a tűz irányába indultak volna el.
Egészségügyi okokra hivatkozva lemondott a vészhelyzetkezelő ügynökség vezetője Mauin, miután a pusztító tűzvész ellenére sem szólaltak meg a szigeten a természeti katasztrófákat jelző szirénák a hawaii szigeten.
Herman Andaya azután adta be lemondását csütörtökön, hogy többen kritizálták, amiért nem indította be a természeti katasztrófákra figyelmeztető szirénákat a pusztító tűzvész alatt.
Andaya egy nappal korábban még védelmébe vette döntését arra hivatkozva, hogy a jelzőrendszert a szökőárakra való figyelmeztetés céljából építették ki, és ha a szirénák megszólaltak volna, az emberek a magasabb helyekre, a hegyekbe menekültek volna, épp a tűz útjába.
„Tekintettel a helyzet súlyosságára, a lehető leghamarabb ki fogunk nevezni egy új vezetőt a vészhelyzetkezelő ügynökség élére” – közölte Richard Bissen laihainai polgármester az önkormányzat közösségi oldalán.
A Hawaii-szigeteken egy négyszáz szirénából álló vészjelzőrendszer működik, ezek közül nyolcvan Maui szigetén található. A jelzőrendszert egy több mint 150 ember életét követelő 1946-os szökőár után építették ki.
A tűzvész okainak vizsgálata arra mutat, hogy leszakadó, feszültség alatt lévő elektromos vezetékek lobbanthatták lángra a száraz aljnövényzetet, ahonnan a nagy szélben a tűz rendkívül gyorsan terjedt. A Lahaina történelmi városban pusztító tűzvész megtalált áldozatainak száma 111-re emelkedett, de még folytatják a kutatást az épületek elszenesedett maradványai között. A tűz 2200 épületet pusztított el vagy rongált meg, és 5,5 milliárd dollárra becsült anyagi kárt okozott.
Maui a Hawaii-szigetcsoport második legnagyobb szigete, területe 1883 négyzetkilométer. A tűzvész a sziget kisebb részét érintette, de nagyon tragikus módon, legsúlyosabban Lahaina városát, és környékét. A város az egykori Hawaii Királyság fővárosa volt, a történelmi települést a Mauira látogató évi 2 millió turista túlnyomó többsége felkeresi.
(Kiemelt képünkön: A 2023. augusztus 10-én készült légi felvételen egy személy sétál Hawaii Maui szigetén, Lahainában a tűzvészek után porig égett, lerombolt épületek mellett. A tűzvész augusztus 8-án kora reggelkezdődött, több ezer hektárt perzselve fel, és veszélyeztetve az otthonokat, vállalkozásokat és 35 ezer ember életét Mauin – közölte a Hawaii Emergency Management Agency (Hawaii Vészhelyzet-kezelő Ügynökség) egy közleményben. Fotó: Patrick T. Fallon / AFP)