Az amerikai állam legsúlyosabb katasztrófájakor nem szólaltak meg a veszélyjelző szirénák Mauin

A porig égett Lahaina városában eddig csak a romok 3 százalékát sikerült átvizsgálni, és Pelletier rendőrfőnök is arra figyelmeztette hétvégi tájékoztatóján a lakosságot: „Senki nem tudja igazán felmérni a pusztítás mértékét.”

2023. augusztus 15., 13:14

Szerző:

Mauin kedd délután szabadult el a pokoli tűzvész: eddig 96 megerősített halálesetről, több ezer megsemmisült épületről számoltak be. Napokig tartott, amíg sikerült megfékezni a lángokat – bár Hawaii-n nem szokatlan az erdőtűz, az elmúlt héten lángba borult a teljes sziget, az amerikai állam eddigi legsúlyosabb természeti katasztrófájának számít a Telex szerint. 

Azt, hogy mi okozta az erdőtüzet, még vizsgálják. Az utóbbi hetekben extrém szárazság alakult ki a térségben, az állam területének 14 százalékán súlyos vagy mérsékelt aszály van, további 80 százalékán pedig rendellenesen száraz a talaj. Illetve a hurrikánszerű szelek is hozzájárulhattak a tűz terjedéséhez.

Az amerikai meteorológiai szolgálat már júliusban jelezte, hogy a bozóttüzek miatt idén nyáron Maui fokozott veszélynek van kitéve, azonban ekkora pusztításra senki sem számított. A kánikula, az alacsony páratartalom és a várható vihar miatt a tüzek kitörése előtt is vörös riasztás volt érvényben Maui szigetén. Egyes szakértők pedig arról beszámoltak, hogy a szigetek egy részét gyúlékonyabb, nem őshonos fűfélékkel borították be.

Kedd reggel még semmi nem szűrt szemet a helyieknek, azonban egyszercsak megszólaltak a tűzjelzők, a tömbház lakói pedig kivonultak lakásaikból. A járda előtt már parazsak kezdték lángra lobbantani a bozótot. A BBC beszámolója szerint egy lakos, Les Munn még visszaakart rohanni lakásba pénztárcájáért, azonban a hirtelen terjedő hőség és füst miatt ez már nem sikerült neki. Minden fekete lett, fuldokolni kezdett a füsttől, és csak egy rendőrautó kék fényeit látta maga előtt, amelynek hátsó ülésére még épp be tudott ugrani.

A Maui-szerte erre a célra telepített 80 sziréna mindegyikét havonta tesztelik, most mégse szólaltak meg, és más értesítést sem kapott a hatóságoktól arról, mire készüljenek. Többen arról számoltak be, hogy kedden napközben ugyan kaptak mobilos veszélyfigyelmeztetést, de az aznap reggel kezdődő áramkimaradás korlátozhatta az üzenet célba érését.

 

Emiatt pedig a helyiek többsége csak akkor értesült a tűzvészről, amikor már a lábuk előtt csapkodtak a lángok. Szinte a semmiből jött elő a tűzvész, ami miatt sokan kétségbeesetten rohantak előle, többen az óceán felé.

A tűz túl gyorsan terjedt ahhoz, hogy reagálni tudjanak rá, illetve a hatóságok a sziget több pontján is el voltak foglalva más erdő- és bozóttüzek oltásával.

Maui vészhelyzetkezelő ügynöksége elsőként 16:29-kor adta ki az evakuálási parancsot Lahainára – addigra viszont már ellepték a közösségi médiát a fotók és a videók a tűzvész sújtotta utcákról. Josh Green kormányzó szerint a város teljes egészében elpusztult a kedd délután pusztító tűzvészben: a 12 ezres városból legalább 11 ezer embert kellett evakuálni, és közel ezer eltűnt embert keresnek továbbra is.

 

Napokkal a futótűz után is csak két halott személy nevét tudták közölni az eddigi 90-ből.

„Amikor megtaláljuk valakinek a családtagját vagy barátját, a maradványaik egy olyan tűzből kerülnek elő, amely a fémet is meg tudta olvasztani. Gyors DNS-vizsgálatot kell végezni náluk az azonosításhoz”

– mondta szombaton John Pelletier, Maui szigetének rendőrfőnöke

A halálos áldozatok mellett több tucatnyi sérültről is beszámoltak a hatóságok.

Lahaina mellett a tőle délkeletre fekvő Kihei városát is széles lángok lepték el a keddi tűzvész miatt, Maui mellett pedig Hawaii Nagy-szigetén is egyre több bozóttűz pusztít a sziget polgármestere, Mitch Roth szerint. Igaz, onnan egyelőre nem érkezett jelentés sérültekről vagy megsemmisült házakról.

Csütörtökön Biden katasztrófahelyzet sújtotta területté nyilvánította Maui szigetét. Egyszerűsíteni fogják a segélykérelmi eljárásokat, és növelik a szövetségi katasztrófavédelmi ügynökség munkatársainak számát is a Hawaii-szigeteken.

Pénteken az állam főügyésze vizsgálatot indított a félresikerült maui vészhelyzeti intézkedések miatt. Ezzel együtt megvédte az állami kormányt, szerinte ugyanis a tűzvész erőssége és gyorsasága okozta azt, hogy bekövetkezett a tragédia.

(Kiemelt képünk: Ezen a légi felvételen a Hawaii nyugati részén, Maui szigetén, Lahainában pusztuló erdőtűz nyomán elpusztult épületek és házak láthatók 2023. augusztus 11-én. A Lahainát elszenesedett romokban hagyó erdőtűz legalább 55 ember halálát okozta. SÉBASTIEN VUAGNAT / AFP)