Kína visszaadja az Egyesült Államoknak a tengeri kutatódrónt
A USNS Bowditch oceanográfiai kutatóhajó
A hírt mindkét állam vezetése megerősítette, ám Peking szerint Washington túlreagálja az incidenst.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök éles hangú, provokatív Twitter üzenetekkel szállt be a botrányba, elsőként azzal vádolva a kínai vezetést, hogy megpróbálják ellopni a felszerelést. Miután kiderült, hogy a kínaiak visszaadják a drónt, Trump sajtófőnöke a Twitterre azt posztolta, hogy Trump intézte el az ügyet, habár semmi konkrét bizonyíték nincs arra, hogy a megválasztott elnök részt vett volna a tárgyalásokban.
A tengeri drónt csütörtökön fogta el a kínai haditengerészet, ez volt az első ilyen eszköz, amelyre rátették a kezüket. A Pentagon nyilvánosságra hozta a drón elvesztését, és bocsánatot is kértek a balul sikerült akcióért. Szombaton végül azt közölték, hogy a két államnak sikerült megállapodni az eszköz visszaadásáról.
Az amerikai hadügy szerint a drón a nemzetközi jogszabályokkal összhangban működött nemzetközi vizeken, mindössze a víz sótartalmáról, hőmérsékletéről és tisztaságáról gyűjtött adatokat. A kínaiak éppen azelőtt akadtak rá a szondára, hogy az amerikai haditengerészet oceanográfiai kutatóhajója, a USNS Bowditch felvette volna. A kínai hadügy közlése szerint azonosítatlan felszerelésre bukkantak a vízen, és egyszerűen kihalászták a tengerből, hogy megelőzzenek egy esetleges balesetet. Csak ezután jöttek rá, hogy egy amerikai tengeri drónt zsákmányoltak.
(Reuters)