Egy apró állat lehet egy újabb világjárvány okozója?

Pánikra természetesen még semmi okunk, nem tört ki világjárvány, de érdemes odafigyelni a legfrissebb hírekre: Kínában egy eddig nem ismert vírust terjesztő kullancsokra bukkantak.

2024. szeptember 19., 12:06

Szerző:

Eddig nem ismert vírust terjesztő kullancsokra bukkantak Kínában. A laboratóriumi vizsgálatok szerint ez az idegrendszert is megtámadhatja, ezért különösen veszélyes lenne, ha újabb világjárvány törne ki.

A Live Science egy olyan tanulmányt adott közre, amely egy korábban ismeretlen, kullancsok által terjesztett vírust mutat be. Ez a wetland vírusnak (WELV) nevezett kórokozó nemcsak hogy képes emberekre is átterjedni, de bizonyos esetekben idegrendszeri betegséget idéz elő. 2019 júniusában egy kórházi betegnél mutatták ki először Csincsouban. A 61 éves férfinél láz, fejfájás és hányás jelentkezett nagyjából öt nappal azután, hogy meglátogatott egy nemzeti parkot Belső-Mongóliában. A területen kullancsok csípték meg, és az antibiotikumok nem enyhítették a tüneteit, amiből arra lehetett következtetni, hogy nem baktérium fertőzte meg.

Ezért alaposabb kivizsgálásnak vetették alá. A vérének DNS- és RNS-alapú elemzése során fedezték fel a korábban nem ismert orthoreovírust, amelyet azelőtt sem állatokban, sem emberekben nem mutattak ki. Az orthoreovírusok csoportjába számos, kullancsok által hordozott kórokozó tartozik, egyebek között a krími-kongói vérzéses lázért felelős vírus is, így nem vették félvállról a dolgot – írja a tanulmány alapján a Dívány.

A felfedezés után a szakértők elkezdték keresni a kórokozót, ezért elmentek a férfi által felkeresett területre, ahol mintegy 14 ezer kullancsot gyűjtöttek be, ezek 2 százalékánál, összesen öt fajnál detektálták a vírust. A leggyakoribb hordozó az erdei kullancs (Haemaphysalis concinna) volt, de néhány juhban, lóban, sertésben és kisebb rágcsálókban is megtalálták.

A kutatók erdészeket is bevontak a vizsgálatba, a tőlük vett 640 mintából 12-nél mutattak ki antitesteket, ami arra utal, hogy immunrendszerük valamikor találkozott a vírussal. Emellett északkelet-kínai kórházak pácienseinek leleteit is elemezték, a teszt 20 esetben lett pozitív. A fertőzötteknél nemcsak kellemetlen tünetek (szédülés, hátfájás és hasmenés) jelentkeztek, hanem többüknél szövetkárosodásra és véralvadásra utaló jelekre is bukkantak. Egy kómába esett beteg agyát és gerincvelőjét körülvevő folyadékban rendkívül magas volt a fehérvérsejtek koncentrációja, ami fertőzést sejtetett.

Szerencsére a kezelés sikeresnek bizonyult, és minden beteget 4–15 napon belül hazaengedtek

– árulták el a kutatók.

Amikor azonban a kórokozót laboratóriumi egereknek adták be, több esetben halálos, például az agyat érintő fertőzés alakult ki. A szakértők úgy vélik, hogy a WELV akár az idegrendszert is megtámadhatja – írja a lap.

Hasznos videó készült a kullancs kiszedéséről

A hazánkban is elterjedt kullancs több száz betegséget terjeszt, ám ezek közül az emberre csak néhány veszélyes. Hazánkban a két leggyakoribb a Lyme-kór és a vírusos agyvelő-, agyhártyagyulladás. Ezek elkerülése érdekében fontos, hogy a kullancscsípés esetén mielőbb távolítsuk el a vérszívót, hiszen minél tovább van a bőrünkben a kullancs, annál inkább nő a fertőzés veszélye.

Éppen ezért a kullancsok eltávolításával felesleges időveszteség orvoshoz fordulni, kivéve, ha nehezen vagy nem elérhető helyen, például a hallójáratban van – mondta el dr. Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika bőrgyógyásza. A doktornő az alábbi oktatóvideóban ismertette a patikában is kapható kullancscsipesz és -kanál helyes használatát, de arra is kitért, hogy ezen eszközök nélkül hogyan lehet szakszerűen eltávolítani a vérszívót.

(Fotó: Pixabay)

 

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában.