Izzadással a Lyme-kór ellen? Igen!

Elsőre meglepetés lehet, de úgy tűnik, hogy az izzadás segíthet a kullancsok által terjesztett Lyme-kórt elhárításában.

2024. május 16., 10:51

Szerző:

Úgy tűnik, a kullancsok által terjesztett Lyme-kórt elháríthatja egy, az izzadságban megtalálható fehérje.

Most kezdődik a kullancsszezon, úgyhogy jó, ha résen vagyunk, mert a kis vadállatok áprilistól júliusig, majd szeptembertől novemberig a legaktívabbak. De lehet, hogy lassan már nem kell annyira félnünk tőlük, kiderült, az emberi verejtékben található fehérje védelmet nyújthat a Borrelia, a kullancsok által terjesztett baktérium ellen, ami Lyme-kórt okoz – írta a Nature Communicationsben megjelent tanulmány alapján az Index.

Hozzátették: a laboratóriumi egereknél a fehérje megfékezte a baktériumok növekedését. De vannak olyan emberek, akiknél a fehérje nem jól funkcionál, ez növelheti a betegség kockázatát.

Michal Tal, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) immunológusa azt mondta, a Lyme-kórt általában a szabadidős tevékenységekkel asszociáljuk, kempingezés, erdei kirándulás, ahova a kullancsokat nagy számban képzeljük, pedig azt is érdemes most már észben tartani, mennyit izzadunk az állatokkal való találkozáskor.

 

A kutatók három fontos gént tártak fel: két gén adja az utasításokat olyan immunfehérjék előállítására, amelyek segítenek a szervezetnek azonosítani az idegen betolakodókat, a harmadik pedig az SCGB1D2-t kódolja. Ez egy idegen fehérje, amiről eddig nem sokat tudtak a kutatók, most lett világos, hogy a verejtékmirigyekben keletkezik, és megjelenhet a bőrön is. A bőrön, ami az első számú védelmi vonal a kullancsokkal szemben.

Laboratóriumi körülmények között a fehérje megakadályozta a Borrelia burgdorferi, a Lyme-kór baktériumának növekedését, ráadásul azok az egerek, amikbe befecskendezték a fehérjét és a baktériumokat, nem fertőződtek meg.

A vizsgálatban részt vevő alanyok 40 százalékánál azonban a fehérje módosított változata volt meg, náluk kétszer annyi fehérjére volt szükség a baktériumok visszaszorításához. És ha a fehérjeváltozatot a baktériumokkal együtt adagolták az állatoknak, akkor kialakultak a fertőzések.

A kutatók szerint az új eredmények reménykeltőek: az SCGB1D2 normál változatát egy napon felhasználhatják a Lyme-kór kezelésére, vagy segítségével megelőzhetik a betegséget. Addig is, izzadjunk, amennyit csak tudunk, hátha így elriasztjuk a kullancsokat.

Több ezren szenvednek a kullancs által terjesztett Lyme-kórtól

Noha a kullancs által terjesztett Lyme-kór évente nagyjából 1200-1600 esetet eredményez, ezeknek a 30 százalékában már a csípést sem vesszük észre. Ezért többen életük végéig szenvednek a kór okozta tünetektől.

A Lyme-kór százszor gyakoribb kullancs által terjesztett betegség, mint az agyhártya- és agyvelőgyulladás. Évente nagyjából 1200-1600 esetet diagnosztizálnak. Az agyhártyagyulladás kórokozóját a fertőzött területeken nagyjából ezerből 1 kullancs hordozza, a Lyme-kórt okozó Borrelia baktériumot ezzel szemben 10-ből legalább egy, sőt egyes területeken akár az 50 százalékot is elérheti a fertőzött kullancsok aránya – írja cikkében a Webbeteg.

Ezek a kullancs által terjesztett kór tünetei

A kullancs által terjesztett Lyme-kór első tünetét, az úgynevezett vándorló, körkörösen piros bőrpírt sokan bőrgyógyászati problémaként azonosítják. Az elváltozás idővel megszűnik, ugyanakkor a baktérium nem tűnik el a szervezetből: befészkeli magát az ízületi tokba vagy a bőrréteg alá, majd súlyos ízületi fájdalmakat okoz. Ezekkel aztán a reumatológust, ortopédust keressük fel, aki szteroidos kezelést, gyulladáscsökkentőt javasol, melyek szintén csak átmeneti, tüneti megoldások. A fájdalmak mellett ráadásul az esetek 20 százalékában maradandó idegrendszeri károsodást szenvedhetünk.

A patikában kapható kullancs-teszt szintén téves diagnózist eredményezhet: ha ki is mutatja a vérszívóban a Borreliát, nem tudjuk, hogy jutott-e annyi baktérium belénk, amennyi a Lyme-kór kialakulásához kell, de azt sem tudjuk megjósolni, hogy az immunrendszerünk legyőzi-e vagy sem.

A Lyme-kór diagnosztizálását tovább nehezítheti, hogy a Borrelia baktérium a kullancs által termelt fehérjének köszönhetően könnyen kijátssza az immunrendszert. A vérvétel során szerológiai vizsgálatot végeznek, ilyenkor az immunrendszerünk által termelt ellenanyagok mértékét vizsgálják, ami becsapós lehet, mivel a fertőzöttség különböző fázisaiban különböző ellenanyagokat termelünk. Így, ha az eredmény pozitív is lesz, és megkezdődik az antibiotikus kezelés, könnyen lehet, hogy a fertőzés már régen megszűnt és feleslegesen szedjük az antibiotikumot. Emiatt lényeges, hogy a megfelelő módszerekkel és körültekintően történjen meg a betegség diagnosztizálása.

(Forrása: makamuki0 / Pixabay.)

2024. december 15., 09:19

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!